Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Ľudovít Kukorelli - v čele skupiny Čapajev

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila

04.10.2016 - redakce Válka REVUE



Svou vojenskou kariéru začal Ľudovít Kukorelli (1914–1944) již v období čs. první republiky, a to jako důstojník letectva. Pokračoval v ní i po vyhlášení samostatného slovenského státu. Od roku 1940 se zapojil do odbojové činnosti skupiny Demec a připravoval odlet celé jedné letky do Jugoslávie. Jeho ilegální aktivity však byly odhaleny a vojenský soud jej odsoudil a propustil z armády. Po odpykání devítiměsíčního trestu jej znovu četníci zadrželi, podařilo se mu ale uprchnout a přes celoslovenské pátrání nakonec našel útočiště na východním Slovensku.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Od jara 1943 se ukrýval v horách a stal se jedním z předních velitelů vznikající partyzánské skupiny Čapajev, která se brzy stala nejpočetnější a nejsilnější partyzánskou jednotkou na východním Slovensku. Kukorelli v ní zastával důležitou funkci náčelníka štábu. Vystupoval jako organizátor mnoha úspěšných diverzních i bojových akcí proti německým jednotkám.

Smrt za nevyjasněných okolností

V průběhu povstání skupina Čapajev čelila mimo jiné 357. pěší divizi Wehrmachtu pod velením Josefa Rintelena. Za těžkých bojů ve Slánských vrších utrpěl Čapajev (stejně jako Němci) velké ztráty a partyzáni se z obklíčení stáhli do prostoru Ondavské vrchoviny. Za dosud zcela nevyjasněných okolností však během bojového přechodu partyzánů brigády Čapajev přes frontu 24. listopadu 1944 Kukorelli zahynul. Jeho úmrtí mohlo mít souvislost s vykonstruovaným obviněním jednoho z příslušníků jednotky, že jednotku infiltrovali zrádci.

Dotyčný sovětský důstojník Kokin takto hodlal odstavit stávající velení, zatímco Kukorelli se domnělých zrádců zastával. Protože se při pozdější pitvě v Kukorelliho těle našla kulka zcela atypického kalibru, jaký nepoužívala ani jedna z bojujících stran, o okolnostech jeho úmrtí tak dodnes panují dohady.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci