Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Ľudovít Kukorelli - v čele skupiny Čapajev

04.10.2016 - Redakce Válka Revue

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila


Reklama

Svou vojenskou kariéru začal Ľudovít Kukorelli (1914–1944) již v období čs. první republiky, a to jako důstojník letectva. Pokračoval v ní i po vyhlášení samostatného slovenského státu. Od roku 1940 se zapojil do odbojové činnosti skupiny Demec a připravoval odlet celé jedné letky do Jugoslávie. Jeho ilegální aktivity však byly odhaleny a vojenský soud jej odsoudil a propustil z armády. Po odpykání devítiměsíčního trestu jej znovu četníci zadrželi, podařilo se mu ale uprchnout a přes celoslovenské pátrání nakonec našel útočiště na východním Slovensku.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Od jara 1943 se ukrýval v horách a stal se jedním z předních velitelů vznikající partyzánské skupiny Čapajev, která se brzy stala nejpočetnější a nejsilnější partyzánskou jednotkou na východním Slovensku. Kukorelli v ní zastával důležitou funkci náčelníka štábu. Vystupoval jako organizátor mnoha úspěšných diverzních i bojových akcí proti německým jednotkám.

Smrt za nevyjasněných okolností

V průběhu povstání skupina Čapajev čelila mimo jiné 357. pěší divizi Wehrmachtu pod velením Josefa Rintelena. Za těžkých bojů ve Slánských vrších utrpěl Čapajev (stejně jako Němci) velké ztráty a partyzáni se z obklíčení stáhli do prostoru Ondavské vrchoviny. Za dosud zcela nevyjasněných okolností však během bojového přechodu partyzánů brigády Čapajev přes frontu 24. listopadu 1944 Kukorelli zahynul. Jeho úmrtí mohlo mít souvislost s vykonstruovaným obviněním jednoho z příslušníků jednotky, že jednotku infiltrovali zrádci.

Dotyčný sovětský důstojník Kokin takto hodlal odstavit stávající velení, zatímco Kukorelli se domnělých zrádců zastával. Protože se při pozdější pitvě v Kukorelliho těle našla kulka zcela atypického kalibru, jaký nepoužívala ani jedna z bojujících stran, o okolnostech jeho úmrtí tak dodnes panují dohady.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907