Nerovnost mezi lidmi se v Evropě objevila už před 6 600 lety

13.08.2020 - Stanislav Mihulka

Sociální rovnost mezi lidmi doby kamenné je zřejmě jen romantický mýtus. Ukazují to nalezené pozůstatky z polského neolitického sídliště

<p>V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.</p>

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.


Reklama

Doba kamenná bývá často idealizovaná jako období, kdy žili „vznešení divoši“ a všichni lidé si byli rovni. Ve skutečnosti to nejspíš nikdy tak úplně neplatilo. Díky nedávným objevům z doby příchodu zemědělství a počátků neolitu v Evropě víme, že pokud snad nějaká rovnost existovala, se zemědělstvím vzala velice rychý konec.

Zjistil to mezinárodní tým archeologů, který detailně zkoumal pozůstatky 30 jedinců, kteří žili v průběhu asi 200 let na neolitickém sídlišti, poblíž dnešní polské vesnice Osłonki, v době asi před 6 600 lety. Zdejší lokalita je jedním z nejstarších zemědělských osídlení v celé severní Evropě. Badatelé pečlivě analyzovali předměty nalezené u každé kostry a prozkoumali i izotopové složení samotných kostí. Z toho je možné odhadnout, jakou stravu měl daný člověk během života k dispozici.

TIP: Jeskyně ve Španělsku ukrývala pozůstatky masakru neolitických imigrantů

Výzkum v Osłonki odhalil nápadné rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi na počátku neolitu. Bohatí lidé tam byli pohřbeni s řadou cenných věcí a podle izotopů v jejich kostech měli přístup ke kvalitní stravě. Naopak chudí neolitici byli pohřbívání bez jakýchkoliv předmětů a v kostech mají uloženy stopy po nekvalitní a málo výživné stravě. Podle vědců jsou Osłonki nejstarším známým dokladem nerovnosti mezi lidmi v Evropě, i když zatím není jasné, jak tyto rozdíly vlastně vznikaly.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907