Nerovnost mezi lidmi se v Evropě objevila už před 6 600 lety

13.08.2020 - Stanislav Mihulka

Sociální rovnost mezi lidmi doby kamenné je zřejmě jen romantický mýtus. Ukazují to nalezené pozůstatky z polského neolitického sídliště

<p>V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.</p>

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.


Reklama

Doba kamenná bývá často idealizovaná jako období, kdy žili „vznešení divoši“ a všichni lidé si byli rovni. Ve skutečnosti to nejspíš nikdy tak úplně neplatilo. Díky nedávným objevům z doby příchodu zemědělství a počátků neolitu v Evropě víme, že pokud snad nějaká rovnost existovala, se zemědělstvím vzala velice rychý konec.

Zjistil to mezinárodní tým archeologů, který detailně zkoumal pozůstatky 30 jedinců, kteří žili v průběhu asi 200 let na neolitickém sídlišti, poblíž dnešní polské vesnice Osłonki, v době asi před 6 600 lety. Zdejší lokalita je jedním z nejstarších zemědělských osídlení v celé severní Evropě. Badatelé pečlivě analyzovali předměty nalezené u každé kostry a prozkoumali i izotopové složení samotných kostí. Z toho je možné odhadnout, jakou stravu měl daný člověk během života k dispozici.

TIP: Jeskyně ve Španělsku ukrývala pozůstatky masakru neolitických imigrantů

Výzkum v Osłonki odhalil nápadné rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi na počátku neolitu. Bohatí lidé tam byli pohřbeni s řadou cenných věcí a podle izotopů v jejich kostech měli přístup ke kvalitní stravě. Naopak chudí neolitici byli pohřbívání bez jakýchkoliv předmětů a v kostech mají uloženy stopy po nekvalitní a málo výživné stravě. Podle vědců jsou Osłonki nejstarším známým dokladem nerovnosti mezi lidmi v Evropě, i když zatím není jasné, jak tyto rozdíly vlastně vznikaly.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907