Nesouměrná Země: Proč nejsou obě zemské polokoule stejně „teplé“?

09.09.2017 - Kateřina Helán Vašků

Ačkoliv se hemisféry naší planety jeví v mnoha ohledech jako symetrické, existují mezi nimi značné rozdíly, k nimž patří i odlišná teplota

Teplý sever, studený jih -<p>Severní polokoule je v průměru o 1,5 °C teplejší než jižní. Za rozdíl může podle klimatologů studená voda severního Atlantiku.</p>
Teplý sever, studený jih -

Severní polokoule je v průměru o 1,5 °C teplejší než jižní. Za rozdíl může podle klimatologů studená voda severního Atlantiku.


Reklama

Roční průměrná teplota vzduchu na severní polokouli totiž činí 15,2 °C, zatímco na jižní jen 13,7 °C. Jedno z vysvětlení zní, že na severní hemisféře žije 90 % světové populace – to však nehraje rozhodující roli. Klíč tkví v oceánech, konkrétně v jejich cirkulaci.

Atlantická pumpa

Hlavní oceánskou „tepelnou pumpu“, která ohřívá severní polokouli, pohání podle klimatologů studená voda severního Atlantiku: Vytlačuje k povrchu teplejší vody z oblastí tropů, jež pak zahřívají také atmosféru. Georg Feulner a jeho kolegové z německého Potsdam Institute for Climate Impact Research s využitím klimatických modelů zjišťovali, co by se stalo, kdyby se zmíněné „čerpadlo“ vypnulo. A ukázalo se, že by se teplotní rozdíly mezi hemisférami minimalizovaly. 

Vědci nedávno skutečně zaznamenali náhlé zpomalení proudů severního Atlantiku, jež nastává zřejmě v důsledku globálního oteplování. Pokud by ovšem oceánská „pumpa“ přestala pracovat, mohlo by to mít zničující dopad: Jižní Asii by patrně postihly hladomory, amazonský deštný prales by zcela zanikl a celou západní Evropu by zasáhla malá doba ledová. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: NASA, GSFC Scientific Visualization Studio

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907