Netradiční námluvy: Kterak Břetislav pojal Jitku za ženu

22.06.2016 - Josef Veselý

Kníže Oldřich připravoval syna na vládu systematicky. Zbývalo jenom jedno: dobře ho oženit


Reklama

Rod Jitky ze Schweinfurtu patřil k těm nejpřednějším v říši, ale kdy se narodila známo není. Jisté je, že už v roce 1003 byla jak Jitka, tak její bratr Ota na světě. Jitka tedy byla přinejmenším stejně tak stará jako Břetislav.

Namísto zásnub únos

Jen málokterý únos končil tak šťastně a vesměs ctnostně jako ten Břetislavův. Církev únosy přísně odsuzovala, protože je považovala za hřích. Odsuzovaly je i šlechtické rody, protože pro ně byly skvrnou na rodové cti. Únosce musel předem počítat, že bude pronásledován nejenom mužskými členy užší rodiny unesené dívky, ale i členy celého jejího rodu. A pokud byl dopaden, čekal přísný trest nejen jeho, ale i unesenou dívku, přestože byla pouhou obětí. Její okolí ji pokládalo za zneuctěnou, protože se nechala unést. A takovému nebezpečí Břetislav Jitku vystavil? Když on Břetislav před tím únosem Jitku nejspíš vůbec neviděl. Kdo to pečlivě zosnoval a připravil?

Politika a zase politika

Kdo na tom mohl mít zájem? Oldřich, Břetislavův tatínek.Jitčina hlavní přednost se jmenovala urozenost, a taky že měla politicky vhodné příbuzné. Proč se to muselo řešit zrovna únosem? Protože Břetislavovo postavení bylo mírně řečeno delikátní kvůli pochybnému původu. Kdyby Oldřich požádal o Jitčinu ruku pro svého syna, asi by narazil. Z jakého rodu je ženichova matka? Cože? Selka?!

Jitka si určitě nezadala, když se stala manželkou českého kněžice. V Čechách se o tom, kterak se Jitka do Čech a po bok Břetislava dostala, vědělo. Ale mínění o ní měli Češi dobré. Stala se přece českou kněžnou, a jako taková porodila Břetislavovi sedm dětí, z toho pět synů, což se předtím a ještě dlouho potom žádné české kněžně, ba ani královně nepodařilo. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907