Netradiční námluvy: Kterak Břetislav pojal Jitku za ženu

22.06.2016 - Josef Veselý

Kníže Oldřich připravoval syna na vládu systematicky. Zbývalo jenom jedno: dobře ho oženit


Reklama

Rod Jitky ze Schweinfurtu patřil k těm nejpřednějším v říši, ale kdy se narodila známo není. Jisté je, že už v roce 1003 byla jak Jitka, tak její bratr Ota na světě. Jitka tedy byla přinejmenším stejně tak stará jako Břetislav.

Namísto zásnub únos

Jen málokterý únos končil tak šťastně a vesměs ctnostně jako ten Břetislavův. Církev únosy přísně odsuzovala, protože je považovala za hřích. Odsuzovaly je i šlechtické rody, protože pro ně byly skvrnou na rodové cti. Únosce musel předem počítat, že bude pronásledován nejenom mužskými členy užší rodiny unesené dívky, ale i členy celého jejího rodu. A pokud byl dopaden, čekal přísný trest nejen jeho, ale i unesenou dívku, přestože byla pouhou obětí. Její okolí ji pokládalo za zneuctěnou, protože se nechala unést. A takovému nebezpečí Břetislav Jitku vystavil? Když on Břetislav před tím únosem Jitku nejspíš vůbec neviděl. Kdo to pečlivě zosnoval a připravil?

Politika a zase politika

Kdo na tom mohl mít zájem? Oldřich, Břetislavův tatínek.Jitčina hlavní přednost se jmenovala urozenost, a taky že měla politicky vhodné příbuzné. Proč se to muselo řešit zrovna únosem? Protože Břetislavovo postavení bylo mírně řečeno delikátní kvůli pochybnému původu. Kdyby Oldřich požádal o Jitčinu ruku pro svého syna, asi by narazil. Z jakého rodu je ženichova matka? Cože? Selka?!

Jitka si určitě nezadala, když se stala manželkou českého kněžice. V Čechách se o tom, kterak se Jitka do Čech a po bok Břetislava dostala, vědělo. Ale mínění o ní měli Češi dobré. Stala se přece českou kněžnou, a jako taková porodila Břetislavovi sedm dětí, z toho pět synů, což se předtím a ještě dlouho potom žádné české kněžně, ba ani královně nepodařilo. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bez vzdušné podpory se patroly musejí k pašeráckým letadlům doslova prosekávat džunglí.

Zajímavosti
Věda

S Korvínem dojednal Vladislav spojení českého království s Uhrami, s císařem Maxmiliánem zajistil Habsurkům český trůn.

Historie
Vesmír

Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) je zřejmě nejznámějším druhem octomilky a je s oblibou používána jako modelový organismus nejrůznějších (mimo jiné genetických) studií.

Příroda

Cenná kořist. Němečtí vojáci vyprošťují britský tank, aby jej mohli prozkoumat a případně zařadit do služby.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907