Neuvěřitelná Aquilolamna z období křídy je jako žralok zkřížený s mantou

22.03.2021 - Stanislav Mihulka

Bizarně vyhlížející kříženec žraloka a rejnoka - Aquilolamna milarcae žil asi před 93 miliony lety, v oblasti dnešního Mexického zálivu

<p>Bizarně vyhlížející <em>Aquilolamna milarcae</em> plachtila v druhohorním oceánu.</p>

Bizarně vyhlížející Aquilolamna milarcae plachtila v druhohorním oceánu.


Reklama

Žraloci a rejnoci se na první pohled podstatně liší. Ve skutečnosti jsou si ale navzájem těsně příbuzní. Někteří žraloci mají na těle znaky, které obvykle přisuzujeme rejnokům, čímž vznikají podivuhodně stavěné paryby. Právě to je případ nedávno objeveného druhohorního žraloka z období křídy, u kterého je možné mluvit spíše o rozpětí křídel než o velikosti ploutví.

Bizarně vyhlížející Aquilolamna milarcae žila asi před 93 miliony let, v oblasti dnešního Mexického zálivu. Na aquilolamně okamžitě zaujmou ohromné prsní ploutve, díky nimž tento žralok nápadně připomíná rejnoka mantu. Jejich „rozpětí“ u nalezené fosilie Aquilolamny činí 1,9 metru, zatímco tělo žraloka měřilo jen 1,65 metru. 

TIP: Vědci zjistili, jak byl doopravdy velký legendární obrovský žralok megalodon

Aquilolamna možná působí dojmem přízračného predátora, ale ve skutečnosti to nejspíš byl zdatný filtrátor. Svědčí o tom její veliká tlama a množství malých zoubků. Prakticky kompletní fosilie tohoto stvoření byla objevena v roce 2012 v mexickém Valenciu. Na této lokalitě se nacházejí skvěle zachovalé fosilie z křídového oceánu, včetně spousty amonitů nebo ryb. Pro vědce je Aquilolamna fascinující novou kapitolou napínavé historie žraloků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907