Neuvěřitelný trik: Květy, co lákají mouchy, které okrádají pavouky o kořist

Květy svícníku Sandersonova vydávají pach napadené včely, pro mouchy, které je opylují

07.10.2016 - Stanislav MihulkaSvícníky jsou sukulentní rostliny z čeledi toješťovitých. Jejich květy mívají zvláštní, často velice elegantní tvar. Fungují jako pasti na opylovače, které přilákají svou vůní. Když takový opylovač vleze dovnitř, tak ho květ asi na jeden den uvězní, aby ho pak propustil – celého obaleného pylem.

Vědci nedávno přišli na to, že květy jihoafrického svícníku Sandersonova (Ceropegia sandersonii) lákají své opylovače tím, že vydávají pach napadené včely. Lákají tím mouchy, které okrádají o kořist pavouky. Obelhané mouchy vlezou do květů svícníku, a když je květy zase pustí ven s pylem, tak mohou opylovat jiné květy této zajímavé rostliny. Podobné případy působí téměř zázračným dojmem, v přírodě je to ale ve skutečnosti poměrně běžné.

TIP: Zajímavý trik: Drákulovy orchideje napodobují houby, aby lákaly mouchy

Rostliny i živočichové obsahují podobné chemické látky, a čas od času se rostlina trefí nějakému opylovači do jeho vkusu. Stačí, aby pach vydávaný rostlinou jen vzdáleně připomínal pach, na který reagují případní opylovači. Přírodní výběr pak už zařídí zbytek.


Další články v sekci