Jak je možné, že velicí a jedovatí rejsci v Karibiku přežili až do dnešních dnů?
Zvířata a rostliny na ostrovech jsou vystaveni většímu riziku vymření. Není to žádná záhada. Na ostrovech je málo místa, takže místní druhy obvykle mají jen malý počet jedinců. A z ostrova není kam utéct.
Nový výzkum ale ukazuje, že ostrovní druhy mohou mít naději přežít lidskou přítomnost i další nepříznivé okolnosti. Dokládá to přežití dvou druhů štětinatců, zvláštních hmyzožravců, kteří připomínají veliké jedovaté rejsky.
TIP: Stále naživu: Na Nové Guinei znovuobjevili divoké zpívající psy
Průzkum fosilních zbytků a také trusu prozradil, že štetinatci haitští a kubánští v Karibiku přežili díky ochotě rychle se přizpůsobit novým podmínkám a novému typu potravy. Tam, kde vymřely téměř všechny ostatní druhy podobných zvířat, přežili štetinatci díky tomu, že sežerou prakticky úplně všechno.
Society of Vertebrate Paleontology
ZajímavostiUkrajinské poprvé
Katedrála sv. Sofie v Kyjevě
Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)