Reklama


Nezdravá sebeláska: Jak se projevuje narcismus a kolik lidí jím asi trpí?

18.05.2016 - redakce 100+1

Mít rád sebe sama není nic špatného. Jak to ale vypadá, když se to se sebeláskou přežene?


Reklama

Narcismus čili narcistická porucha osobnosti se pojí s ohromnou potřebou obdivu a současně s naprostým nedostatkem empatie postiženého vůči okolí

Narcisté se často domnívají, že právě jejich osoba má zásadní význam v životě každého, s nímž se potkají. Vzorce chování spojené s touto poruchou se objevují již v dětství a v rané dospělosti a přetrvávají prakticky po celý život, tudíž komplikují sociální i pracovní vztahy.

Narcistický jedinec je totiž posedlý fantaziemi o vlastní neomezené síle, kráse a úspěchu, je přesvědčen o své jedinečnosti a na okolí často klade zcela nepřiměřené nároky. Ostatní lidé jeho chování mnohdy vnímají jako domýšlivé a arogantní. Z výzkumu Stevea Bresserta z Americké psychiatrické asociace vyplývá, že touto poruchou trpí v nějaké formě až 6 % dospělé populace.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907