Nová látka s nanotechnologií vyrábí a zároveň uchovává energii

16.11.2016 - Stanislav Mihulka

Solární článek anebo baterie? Nové chytré oblečení je vlastně obojí

Látka s nanotechnologií -<p>Chytrá látka udělá z oblečení výkonný zdroj energie</p>
Látka s nanotechnologií -

Chytrá látka udělá z oblečení výkonný zdroj energie


Reklama

Dnešní elektronika se stává stále více a více nositelnou, jako součást oblečení. I taková elektronika ale potřebuje energii a bylo by fajn, kdyby se vědcům povedlo zabudovat zdroj energie pro nositelnou elektroniku přímo do oblečení.

Vědci Univerzity centrální Floridy vyrobili látku, která je solárním článkem a současně také uchovává energii. Látku tvoří tenká, ohebná a velmi lehká měděná vlákna.

Když na takovou látku posvítí Slunce, tak se sama nabije energii, kterou pak ještě navíc dovede uchovat na horší časy. Jestli se tento systém prosadí, tak se za nějaký čas už nebudeme muset starat o baterie. Budeme je mít v oblečení.

TIP: PowerWalk: Američtí vojáci testují nositelné generátory elektřiny

Podle autorů tohoto objevu se nově vzniklá látka uplatní asi především ve vojenských technologiích. Američtí vojáci v neklidných oblastech světa nosí spoustu vybavení a někteří z nich mají u sebe přes 13 kg baterií. Kdyby měli baterie zabudované v uniformě, leccos by to řešilo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Central Florida, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: University of Central Florida

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907