Nová metoda 3D biotisku zajistí extrémně rychlou výrobu lidských tkání

28.08.2019 - Stanislav Mihulka

S laserovým paprskem a hydrogelem citlivým na světlo je možné tisknout lidské „součástky“ za pár sekund

<p>3D biotištěný kus plicní tepny myši</p>

3D biotištěný kus plicní tepny myši


Reklama

V dnešní době je často slyšet o 3D biotisku, kterým je možné vytisknout malé kousky lidského těla z živé tkáně. Je to velmi slibná technologie, ale stále ještě potřebuje doladit a vychytat mouchy. S novou metodou švýcarských a nizozemských vědců je 3D biotisk mnohem rychlejší a tím pádem i mnohem praktičtější, než dřív.

Současný 3D biotisk je obvykle podobný jiným typům 3D tisku tím, že tiskárna postupně tiskne vrstvu za vrstvou. I jednoduché a malé objekty tímto způsobe vznikají dlouhé hodiny nebo i dny. Novým postupem je možné biotisknout „součástky“ lidského těla za pár sekund. Metodu je možné využít k 3D biotisku objektů do velikosti několika čtverečních centimetrů. Může jít například o srdeční chlopeň nebo meniskus.

TIP: Za jak dlouho budeme tisknout nové tváře na 3D biotiskárnách?

V tomto případě pracuje biotiskárna s laserovým paprskem, který prochází speciálním hydrogelem citlivým na světlo. Tento hydrogel je plný lidských kmenových buněk, které zajistí, že vznikne doopravdy živá tkáň. Ozáření laserem způsobí, že hydrogel v těchto místech ztvrdne a během několika sekund z něj vznikne požadovaný 3D objekt. Kmenové buňky 3D biotisk v pohodě přežijí a mohou dál růst. Tvůrci nové metody věří, že by mohla vést až k průmyslové výrobě lidských tkání.

  • Zdroj textu:

    EPFL

  • Zdroj fotografií: Alain Herzog / 2019 EPFL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907