Nová naděje pro sportovce i veterány: Psilocybin mírní následky otřesů mozku

Psilocybin, psychoaktivní látka z magických hub, by podle nové studie mohl nejen mírnit následky opakovaných otřesů mozku, ale i podporovat regeneraci mozkové tkáně.

04.05.2025 - Stanislav Mihulka


Věda znovu posouvá hranice poznání — tentokrát ve světě sportu, neurovědy a psychedelik. Nová studie naznačuje, že psilocybin, psychoaktivní látka obsažená v tzv. magických houbách, by mohl pomoci léčit opakované otřesy mozku, zejména ty spojené se sportem či vojenskou službou. A co víc — podle autorů dokonce stimuluje procesy hojení mozkové tkáně.

Co se děje při „mírném“ otřesu mozku?

Více než 90 % všech traumatických poranění mozku spadá do kategorie mírných. Přesto i „obyčejná“ srážka hlavami během zápasu nebo výbuch v bojové zóně může způsobit mikroskopická poškození mozku. Mozek se při nárazu pohybuje uvnitř lebky, natahují se a trhají nervové buňky, mění se chemické prostředí. Dlouhodobé důsledky opakovaných mírných traumat se teprve nyní dostávají do centra výzkumu – a nejsou zanedbatelné.

Zatímco klasická medicína nemá na opakovaná mírná traumata účinnou léčbu, tým z Northeastern University v Bostonu zkoumá psychedelika jako možnou cestu vpřed. A psilocybin vypadá slibně.

„Mozkový restart“

„To, co jsme viděli, bylo neuvěřitelné,“ říká hlavní autor studie Craig Ferris. Po otřesech dochází ke snížení funkční konektivity v mozku – tedy schopnosti jednotlivých částí komunikovat mezi sebou. Psilocybin však tuto schopnost nejen obnovil, ale dokonce posílil. Výsledkem byla tzv. hyperkonektivita – mozek doslova ožil novými spojeními.

Studie navazuje na předchozí výzkum téhož týmu, kde zjistili, že i jediný mírný úder do hlavy, který se na MRI neprojevil žádným poškozením, vyvolává přechodný otok mozku. Ten je způsoben únikem tekutin z narušených cév, které poškodily tzv. hematoencefalickou bariéru — ochrannou „zábranu“ mezi krví a mozkem. Zatímco otok po jednom nárazu zmizí do 24 hodin, opakované úrazy mají výrazně horší dopady.

„Po jednom úderu neuvidíte žádné krvácení v mozku. Ale po dvou a více přicházejí dlouhodobé problémy – chronický zánět, poruchy bariéry a změny v konektivitě,“ říká Ferris.

Když psilocybin léčí

Pro aktuální experiment vědci vytvořili model, který napodobuje zranění hráčů NFL. Samice potkanů (odpovídající věku 27letého člověka) byly rozděleny do tří skupin: u první vědci simulovali mírné údery do hlavy a podávali jí 3 mg/kg psilocybinu. Druhá skupina dostávala místo psilocybinu placebo a třetí skupina nedostávala nic. 

Přestože chování zvířat nevykazovalo žádné výrazné poruchy (stejně jako lidé s mírným traumatickým poraněním mozku), mozek zraněných potkanů se choval jinak. Zvířata, která dostala psilocybin, měla menší otoky mozku a výrazně vyšší konektivitu v oblastech souvisejících s dopaminem – neurotransmiterem spojeným s potěšením a motivací. To ukazuje na možnou neuroplasticitu – schopnost mozku přestavět se a zotavit se z poškození.

Výzkum přinesl i biochemické důkazy: psilocybin snižoval hladinu fosforylovaného tau proteinu, který se podílí na strukturální integritě neuronů, ale je také známým ukazatelem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba či chronická traumatická encefalopatie. Naopak vzrostla hladina BDNF – proteinu důležitého pro růst a přežití neuronů.

Co dál?

Přestože se jedná o zatím nerecenzovanou studii, její výsledky naznačují, že psilocybin nemusí sloužit jen ke změnám vědomí, ale i nástroj na opravu mozku. Vědci plánují zkoumat, zda má smysl psilocybin podávat i dlouho po úrazu – což by mohlo znamenat naději pro tisíce lidí s následky starých poranění.


Další články v sekci