Nová studie potvrzuje: Vysocí lidé častěji trpí řadou různých chorob

Vysocí lidé mají v životě výhody, ale i nevýhody. Trpí například častěji neuropatií nebo chronickou žilní nedostatečností

06.06.2022 - Stanislav Mihulka



O vysokých lidech je známo, že jim jejich postava přináší řadu výhod, včetně výhodnějších zaměstnání, větší atraktivity a podobně. Jak se ale ukazuje, být vysoký má i své stinné stránky. Podle nové rozsáhlé studie mezinárodního výzkumného týmu je velká tělesná výška u lidí spojená s řadou nepříjemných zdravotních komplikací a chorob.

Badatelé porovnali parametry spojené s výškou, jak tělesné, tak i genetické, s více než tisícovkou zdravotních charakteristik, v souboru, který čítal více než 280 tisíc dospělých Američanů. Výsledky studie potvrzují dřívější podezření, že vysocí (či spíše nadprůměrně vysocí) lidé častěji trpí řadou různých chorob. Respondety studie byli převážně muži (91,6 %) s průměrnou výškou 176 centimetrů. Průměrná výška ve Spojených státech je 175,4 centimetrů u mužů a 162,5 centimetrů u žen.

Výška a zdraví

Zjistili jsme, že tělesná výška pravděpodobně ovlivňuje více než 100 klinicky významných znaků. Několik z nich má přitom špatnou prognózu anebo souvisí s horší kvalitou života. Patří mezi ně například neuropatie nebo chronická žilní nedostatečnost.“ uvádí vedoucí týmu Sridharan Raghavan z amerického medicínského centra Rocky Mountain Regional VA Medical Center.

TIP: Proč mají vyšší lidé i vyšší inteligenci? Svou roli zřejmě hrají narušené geny

Vzhledem k charakteru studie a jejímu rozsahu lze podle autorů vyloučit, že pozorované souvislosti jsou dané vlivem prostředí, které by zároveň ovlivnilo i výšku. Zdá se, že zjištěné choroby mají opravdu těsnou spojitost s geneticky danou vyšší tělesnou výškou. Otázkou zůstává, jak konkrétně tělesná výška ovlivňuje uvedené zdravotní obtíže. To by mělo být předmětem dalšího výzkumu.


Další články v sekci