Nová vakcína proti břišnímu tyfu zabrání milionům infekcí u dětí

31.10.2017 - Stanislav Mihulka

Břišní tyfus je metlou chudinských čtvrtí v zemích třetího světa. Zatočit s ním má nová vakcína pro děti

Slum na Filipínách - Ve slumech se často objevuje břišní tyfus
Slum na Filipínách - Ve slumech se často objevuje břišní tyfus

Reklama

Na celém světě propukne každým rokem asi 22 milionů infekcí břišního tyfu. Jde o závažné onemocnění, jehož původcem je bakterie Salmonella typhi, a které si každoročně vyžádá na 220 tisíc životů. Břišní tyfus se šíří ve špatných hygienických podmínkách, hlavně v rozvojových zemích.

Břišní tyfus je sice možné léčit antibiotiky, ale bakterie se stávají více a více rezistentními. A v chudých oblastech bývá o antibiotika nouze. Proto se vědci a lékaři snaží vyvíjet vakcíny, které by zabránily samotnému vzniku choroby.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

Světová zdravotnická organizace WHO právě schválila novou vakcínu proti břišnímu tyfu. Jde přitom o vůbec první vakcínu tohoto druhu, kterou je možné očkovat děti. Odborníci si od této vakcíny slibují, že by mohla zabránit milionům infekcí a desetitisícům úmrtí obyvatel zejména v chudých zemích.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, WHO

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907