Nová vakcína proti melanomu má u myší 100% úspěšnost

12.09.2018 - Stanislav Mihulka

Důmyslné vakcíny proti nádorům posilují imunitu. Výsledky testů na myších jsou ohromující

<p>Ve výřezu buňky metastazujícího melanomu.</p>

Ve výřezu buňky metastazujícího melanomu.


Reklama

Vědci a lékaři, kteří svádějí těžkou bitvu s rakovinou, stále více spoléhají na imunoterapie, čili použití vakcín proti nádorům. Zjednodušeně řečeno - jde o léčbu, která nastartuje imunitní systém samotného pacienta, a ten si pak s nádorem do určité míry poradí sám.

Američtí badatelé nedávno zaznamenali výrazný úspěch, když jejich nová vakcína v kombinaci s dalším lékem zlikvidovala u pokusných myší melanom, čili nádor kůže, se stoprocentní účinností. Nová léčba by se mohla stát úspěšnou zbraní proti zvlášť agresivní nádorům.

TIP: Mimořádný úspěch: Geneticky upravené T-lymfocyty porazily leukémii

Vědci během vývoje do této vakcíny přidali látku zvanou Diprovocim. Tato látka posiluje imunitní reakci pacienta proti nádoru a také podporuje imunitu, aby zareagovala v případě, když se již vyléčený nádor opět vrátí. Stejně jako tradiční vakcíny trénují imunitu proti určitým patogenům, tak i protinádorové vakcíny trénují imunitu, aby šla po krku nádorům.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Scripps Research Institute, PNAS

  • Zdroj fotografií: Julio C. Valencia, NCI Center for Cancer Research, Jane Hurst, University of Liverpool



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907