Nová vakcína proti starému nepříteli moru vstupuje do klinických testů

Zbrusu nová vakcína proti moru používá stejnou technologii jako pandemická vakcína od Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca

31.07.2021 - Stanislav Mihulka



Už je to téměř sedm století, co ve světě řádila černá smrt. Přesto jsou vzpomínky na mor stále živé a samotná nemoc stále ještě zabíjí lidi, byť v nesrovnatelně menším počtu. V posledních letech se ve světě objevuje několik set případů moru ročně, z nichž zhruba stovka končí úmrtím. Obvykle se to týká venkovských oblastí Afriky, Asie i Ameriky. Neléčený dýmějový mor má úmrtnost 30 až 60 procent, plicní forma je prakticky vždy fatální.

Původcem moru je bakterie Yersinia pestis a onemocnění je vlastně vcelku dobře léčitelné antibiotiky. Problém je v tom, že infekce postupuje rychle a mor se často objevuje ve velmi odlehlých oblastech, kam je obtížné se dostat. Chuť zabíjet mor za ta staletí nijak zvlášť nepřešla. Proto by bylo dobrým řešením v takových oblastech obyvatele ohrožené morem očkovat.

TIP: Slibná univerzální vakcína funguje proti všem kmenům Eboly

Specialisté na vakcíny z britské University of Oxford vyvinuli novou slibnou vakcínu proti moru, která navazuje na úspěšný vývoj britské pandemické vakcíny Vaxzevria od Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca. Používá totiž stejný nosič, upravený šimpanzí adenovirus ChAdOx1.

Tvůrci vakcíny před pár dny zahájili první kolo klinických testů. Čtyřicet zdravých dobrovolníků ve věku 18 až 55 let vyzkouší, zda je vakcína bezpečná pro lidské zdraví a zda vytváří dostatečně silnou imunitní odpověď. Experti je budou sledovat po dobu 12 měsíců. V případě dobrých zpráv se vakcína posune do další fáze testů.


Další články v sekci