Slibná univerzální vakcína funguje proti všem kmenům Eboly

23.04.2020 - Stanislav Mihulka

Povzbudivá zpráva přišla ze Spojených států – vědci z Americké společnosti pro mikrobiologii oznámili úspěšné dokončení preklinické části vývoje univerzální vakcíny proti Ebole


Reklama

Přestože se pozornost celého světa upírá k aktuální pandemii koronaviru, není možné zapomínat na další infekce, které trápí svět. Patří mezi ně například horečka Ebola – virové onemocnění ze skupiny hemoragických horeček. Na rozdíl od COVID-19 je Ebola sice méně nakažlivou, má ale zhruba 20× vyšší smrtnost.

Vědci se již mnoho let snaží vyvinout účinnou a bezpečnou vakcínu, jak to ale u virových onemocnění bývá, nejde o jednoduchý proces. Zatím nejúspěšnějším preparátem je vakcína rVSV-ZEBOV, která prakticky stoprocentně chrání proti nejdříve objevenému, a také nejnebezpečnějšímu kmeni Eboly – Ebola/Zaire (EBOV). Proti ostatním kmenům Eboly (existuje jich nejméně pět) má ale tato vakcína jen velmi omezené účinky.

TIP: WHO hlásí: Experimentální vakcína proti ebole funguje a zachraňuje životy

Povzbudivá zpráva nyní přišla ze Spojených států – vědci z Americké společnosti pro mikrobiologii (ASM) oznámili úspěšné dokončení preklinické části vývoje „univerzální vakcíny“. Jejich nová vakcína Ebola VLP je založená na kulovitých viru podobných částicích, které neobsahují RNA viru a nemohou tak vyvolat infekci. Tyto částice se přitom skládají z glykoproteinů viru Eboly kmenů Ebola/Zaire a Ebola/Sudan. Dosavadní testy na morčatech a opicích ukázaly, že vakcína Ebola VLP poskytuje imunitní ochranu proti všem známým kmenům Eboly. Zatím není možné předpovědět, zda tato vakcína uspěje i v klinických testech s lidmi. Rozhodně jde ale o zajímavý příslib v boji proti této zákeřné nemoci.

OnemocněníIndex nakažlivosti R0Smrtnost
Ebola1,950 %
MERS0,834,4 %
Pravé neštovice4,830 %
SARS3,09,6 %
COVID-19 (známé)2,83,4 %
COVID-19 (odhadované) 1 %
Spalničky15,00,2 %
Sezónní chřipka1,30,1 %

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907