Nové geneticky vylepšené rajče je ideální pro městské farmaření

25.12.2019 - Stanislav Mihulka

Stačily jen tři dobře cílené mutace a z rajčete se stal keřík, který se do 40 dní obsype plody

<p>Rajče plné plodů pro městské farmy.</p>

Rajče plné plodů pro městské farmy.


Reklama

V řadě měst dochází k rozkvětu městského farmaření a zahradničení. Obvykle k němu ale není moc místa, protože prostor je ve městech nesmírně drahý. To znamená, že ne každá plodina je pro městské farmáře vhodná. Genetičtí inženýři na tom ale pilně pracují. Pokud jste si někdy přáli rajče, které zabere jenom málo místa a přitom bude mít spoustu plodů, tak se můžete radovat.

Američtí genetici nedávno vypěstovali rajčata, která jsou vyloženě určená pro městské farmaření. Tato rajčata nemají obvyklý rozvolněný vzrůst, ale vytvářejí extrémně kompaktní keříky. Jsou doslova obsypané cherry rajčátky, prakticky ze všech stran. A co je ještě lepší, tato GM rajčata je možné sklízet do 40 dní, což je rovněž velké plus pro městské farmáře.

TIP: Bojíte se GMO? Sladké brambory jsou geneticky modifikované už tisíce let

Vědci vytvořili tato rajčata pomocí tří důkladně vybraných mutací. Cílili na geny SELF PRUNING (SP) a SP5G, aby zajistili, že rajčata porostou rychleji a dozrají dříve. Společně s těmito geny zmutovali i gen SIER, čímž zařídili rajčatům krátké lodyhy a vzhled hustě obsypaného keříku. Použitý postup je podle badatelů možné uplatnit i pro další typy plodin, jako je například kiwi. O rostliny podobného vzrůstu se také intenzivně zajímá NASA, která by je ráda posílala s astronauty do vesmíru a na jiné světy.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907