Nové hrozby: Virus zika možná zmenšuje varlata a snižuje plodnost u mužů

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Virus zika neohrožuje jen ženy. Muži nakažení tímto virem by se měli bát o svou plodnost

Spermie -<p>Virus zika přetrvává v semenu celé měsíce</p>
Spermie -

Virus zika přetrvává v semenu celé měsíce


Reklama

Virus zika byl až doposud, kvůli svému zhoubnému působení na lidský plod, hrozbou především pro nastávající matky. Nový výzkum ale ukazuje, že virus závažným způsobem postihuje také muže. Vědci zjistili, že infekce virem zika může vést u mužů k zmenšování varlat a dokonce i k neplodnosti.

TIP: Jak detekovat virus zika? 3D tištěným zařízením v ceně 2 dolarů

Současně se potvrdilo, že virus zika se sice šíří především komářím štípnutím, ale k přenosu mezi lidmi může dojít i při pohlavním styku. Zika může přetrvat v semenu mužů nejméně šest měsíců od počátku infekce. Právě během tohoto času nejvíce poškozuje varlata mužů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: CC0 Public DomainDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907