Nové hrozby: Virus zika možná zmenšuje varlata a snižuje plodnost u mužů

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Virus zika neohrožuje jen ženy. Muži nakažení tímto virem by se měli bát o svou plodnost

Spermie -<p>Virus zika přetrvává v semenu celé měsíce</p>
Spermie -

Virus zika přetrvává v semenu celé měsíce


Reklama

Virus zika byl až doposud, kvůli svému zhoubnému působení na lidský plod, hrozbou především pro nastávající matky. Nový výzkum ale ukazuje, že virus závažným způsobem postihuje také muže. Vědci zjistili, že infekce virem zika může vést u mužů k zmenšování varlat a dokonce i k neplodnosti.

TIP: Jak detekovat virus zika? 3D tištěným zařízením v ceně 2 dolarů

Současně se potvrdilo, že virus zika se sice šíří především komářím štípnutím, ale k přenosu mezi lidmi může dojít i při pohlavním styku. Zika může přetrvat v semenu mužů nejméně šest měsíců od počátku infekce. Právě během tohoto času nejvíce poškozuje varlata mužů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science Advances

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907