Nově objevená skupina dusíkových hvězd osvětluje historii kulových hvězdokup

29.11.2016 - Stanislav Mihulka

Staré hvězdy v centru Mléčné dráhy zřejmě pocházejí z dávných hvězdokup

Dusíkové hvězdy -<p>Nově objevené hvězdy bohaté na dusík z centra Mléčné dráhy </p>
Dusíkové hvězdy -

Nově objevené hvězdy bohaté na dusík z centra Mléčné dráhy 


Reklama

Astronomové Liverpool John Moores University objevili zbrusu novou skupinu hvězd, které se nacházejí v centru Mléčné dráhy. Jejich objev přispěl k pochopení zajímavé historie kulových hvězdokup a jejich podílu na formování samotné Mléčné dráhy.

K objevu došlo v rámci projektu APOGEE (Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment), který se zaměřuje na pozorování stovek tisíců hvězd Mléčné dráhy v infračervené oblasti spektra.

Dusíkové hvězdy vznikly ve hvězdokupách

Badatelé zjistili, že celá řada hvězd v oblasti centra Mléčné dráhy se svým chemickým složením výrazně odlišuje od hvězd v jejich okolí. Je pro ně charakteristický vysoký obsah dusíku.

Vedoucí výzkumného týmu Ricardo Schiavon a jeho kolegové se domnívají, že dusíkové hvězdy jsou pozůstatkem rozpadu kulových hvězdokup během bouřlivého mládí Mléčné dráhy. V té době v Mléčné dráze zřejmě existovalo asi 10 krát více kulových hvězdokup než dnes.

TIP: Jak hvězdokupa z trpasličí galaxie zlikvidovala kandidáty na temnou hmotu?

Pokud mají Schiavon a spol. pravdu, tak zřejmě podstatná část starých hvězd v oblasti centra Mléčné dráhy vlastně původně pochází z kulových hvězdokup, zničených během rané historie naší Galaxie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Liverpool John Moores University

  • Zdroj fotografií: Liverpool John Moores UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907