Nově objevené geny mohou za to, že lidé mají tak veliký mozek

04.06.2018 - Stanislav Mihulka

Za svůj enormně velký mozek můžeme poděkovat genům, které ovládají nervové kmenové buňky

<p>Lidský mozek je skutečně velký – váží mezi 1 300 a 1 400 gramy. Podle vědců za jeho velikost vděčíme genům NOTCH2NL. Ve výřezu buňky lidské mozkové kůry na Petriho misce v laboratoři.</p>

Lidský mozek je skutečně velký – váží mezi 1 300 a 1 400 gramy. Podle vědců za jeho velikost vděčíme genům NOTCH2NL. Ve výřezu buňky lidské mozkové kůry na Petriho misce v laboratoři.


Reklama

Oproti našim nejbližším příbuzným máme až neslušně velký mozek. A jsme na něj náležitě pyšní. Není divu, že vědce velice zajímá, proč nám vlastně mozek v posledních milionech let naší evoluce tak nápadně narostl.

Genetici nedávno zjistili, že se na velikosti lidského mozku a mohutnému rozvoji naší mozkové kůry významnou měrou podílejí geny rodiny, kterou označují jako NOTCH2NL. Tyto geny jsou aktivní pouze u nás a fungují během zárodečného vývoje v nervových kmenových buňkách, které mají na starost vytvoření mozkové kůry.

TIP: Myším embryím s lidskou sekvencí DNA narostl větší mozek

Když si vědci s těmito lidskými nervovými kmenovými buňkami pohráli v laboratoři a vypnuli jim geny NOTCH2NL, buňky se chovaly úplně jinak. Zpočátku sice rostly rychleji, než původní buňky tohoto typu, nakonec ale vytvořily menší kousky mozkové kůry. A když genetici naopak vložili gen NOTCH2NL do myších embryí, narostlo jim mnohem více neuronů v mozkové kůře. Komu to připomíná slavný sci-fi příběh Růže pro Algernon ze šedesátých let, není daleko od pravdy. 

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Cell

  • Zdroj fotografií: Suzuki et al.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907