Nově objevený ptakoještěr připomíná fiktivní postavu z Hvězdných válek

07.04.2021 - Stanislav Mihulka

Nově objevený malý ptakoještěr Sinomacrops bondei připomíná roztomilé porgy, se kterými se setkají hrdinové Hvězdných válek

<p>Ptakoještěr <strong><em>Sinomacrops bondei</em></strong> připomíná roztomilé porgy z Hvězdých válek.</p>

Ptakoještěr Sinomacrops bondei připomíná roztomilé porgy z Hvězdých válek.


Reklama

Když je řeč o pterosaurech, čili o ptakoještěrech, většinou si představíme tvory s ostrými rysy, kteří byli vybaveni dlouhými nebezpečnými zobáky. Pro všechny pterosaury ale takový popis neplatí, obzvláště ne pro skupinu anurognatidů, což by bylo možné přeložit jako „žabočelistnatci“ – většinou malých pterosaurů s podivně zkrácenou a zakulacenou přední částí hlavy. 

Čínští odborníci nedávno popsali nového anurognatida ze střední jury, který byl objeven v Tiaojishanu ve východní Číně. Pterosaurus dostal jméno Sinomacrops bondei a jde o prvního anurognatida, jehož fosilie ukazuje lebku z bočního pohledu, což umožnilo upřesnit rekonstrukce těchto pozoruhodných tvorů

TIP: V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

Sinomacrops, který žil asi před 164 až 158 miliony let, se dočkal excelentně umělecky zpracované rekonstrukce, jejímž autorem je Zhao Chuang. Tato rekonstrukce okamžitě upoutala pozornost fanoušků Hvězdných válek, protože je na ní patrné, že sinomacrops, především svou hlavou, velmi připomíná porgy. To jsou ptákům podobní tvorové, kteří žijí na březích ostrovů na planetě Ahch-To a s nimiž se setkali hrdinové nových epizod Hvězdných válek.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907