Nově objevený ptakoještěr připomíná fiktivní postavu z Hvězdných válek

07.04.2021 - Stanislav Mihulka

Nově objevený malý ptakoještěr Sinomacrops bondei připomíná roztomilé porgy, se kterými se setkají hrdinové Hvězdných válek

<p>Ptakoještěr <strong><em>Sinomacrops bondei</em></strong> připomíná roztomilé porgy z Hvězdých válek.</p>

Ptakoještěr Sinomacrops bondei připomíná roztomilé porgy z Hvězdých válek.


Reklama

Když je řeč o pterosaurech, čili o ptakoještěrech, většinou si představíme tvory s ostrými rysy, kteří byli vybaveni dlouhými nebezpečnými zobáky. Pro všechny pterosaury ale takový popis neplatí, obzvláště ne pro skupinu anurognatidů, což by bylo možné přeložit jako „žabočelistnatci“ – většinou malých pterosaurů s podivně zkrácenou a zakulacenou přední částí hlavy. 

Čínští odborníci nedávno popsali nového anurognatida ze střední jury, který byl objeven v Tiaojishanu ve východní Číně. Pterosaurus dostal jméno Sinomacrops bondei a jde o prvního anurognatida, jehož fosilie ukazuje lebku z bočního pohledu, což umožnilo upřesnit rekonstrukce těchto pozoruhodných tvorů

TIP: V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

Sinomacrops, který žil asi před 164 až 158 miliony let, se dočkal excelentně umělecky zpracované rekonstrukce, jejímž autorem je Zhao Chuang. Tato rekonstrukce okamžitě upoutala pozornost fanoušků Hvězdných válek, protože je na ní patrné, že sinomacrops, především svou hlavou, velmi připomíná porgy. To jsou ptákům podobní tvorové, kteří žijí na březích ostrovů na planetě Ahch-To a s nimiž se setkali hrdinové nových epizod Hvězdných válek.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907