Nově vyšlechtěná „mořská“ rýže z Číny by mohla nasytit až 200 milionů lidí

27.10.2017 - Stanislav Mihulka

Jen málokterá rostlina dokáže prosperovat ve slané vodě. Čínská „mořská“ rýže to zvládá na výtečnou

Rýžoviště - Rýže by mohla prospívat i ve slané vodě
Rýžoviště - Rýže by mohla prospívat i ve slané vodě

Reklama

Kvetoucí rostliny dokázaly během historie proniknout do mnoha různých prostředí. Mořská voda pro ně ale není to pravé. Životu ve slaném prostředí se dokázalo přizpůsobit jenom málo rostlin. V dnešním světě přitom ale zasolená místa stále přibývají.

Čínští šlechtitelé vyvinuli superodolnou „mořskou“ rýži, která prosperuje i ve slané vodě. Taková plodina by mohla odstartovat revoluci v zemědělství a v budoucnu uživit až 200 milionů lidí.

TIP: Více jídla a méně metanu. Nová GM rýže zabíjí dvě mouchy jednou ranou

V dnešní době je mnoho zemědělských oblastí v Číně notně zasolených. Už sice existují odrůdy rýže, které je možné pěstovat v takových místech, jejich výnosy se ale pohybují kolem 1 až 2 tun na hektar, což je dost slabé. „Mořská“ rýže ale v zasoleném prostředí dosahuje slušného výnosu zhruba 6 až 9 tun na hektar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907