V místě někdejší jaderné katastrofy vyrostou solární elektrárny
Z okolí Černobylské elektrárny se po katastrofě v roce 1986 vystěhovalo 350 tisíc lidí. V opuštěné oblasti o rozloze 2 600 čtverečních kilometrů ale nevznikla jaderná pustina plná zrůd, nýbrž bující divočina se spoustou vzácných živočichů a rostlin.
Ukrajinská vláda teď zvažuje, že v oblasti Černobylu zřídí rozsáhlý park obnovitelných energií, jehož součástí budou i solární elektrárny. Návrat obyvatel je zatím nepravděpodobný, protože místní úroveň záření sice tolik neškodí ostatním živočichům ani rostlinám, pro lidi je ale stále riziková.
TIP: Japonští odborníci obklopili reaktory ve Fukušimě ledovou zdí
V Černobylu se rozvíjí turistický ruch a park obnovitelných energií by ho příliš nenarušil. Ukrajina by se z pochopitelných důvodů ráda co nejvíce zbavila závislosti na Rusku a právě obnovitelné energie, včetně solární, jsou k tomu vhodné.
IFL Science
VálkaPříslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)
VědaArcheologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH Tabasco, CC0)
RevueHraje i svítí
Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun
Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)
HistorieDobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly Galbraith, CC BY-SA 4.0)