Nové výzvy pro NASA: Na Mars by nás mohl dostat jaderný pohon

23.08.2019 - Stanislav Mihulka

Kosmické lodě s jadernými reaktory by doletěly na Mars dvakrát rychleji, než s tradičním pohonem

<p>Kosmická loď s jaderným termálním pohonem</p>

Kosmická loď s jaderným termálním pohonem


Reklama

Na Měsíc už lidstvo vstoupilo. Teď nás nespíš čeká další „velký skok“, jehož cílem by se mohl stát Mars. Šéf americké kosmické agentury NASA Jim Bridenstine se v těchto dnech na zasedání americké Národní rady pro vesmír vyjádřil, že by nás na rudou planetu i dál do hlubin Sluneční soustavy mohl dostat jaderný pohon (Nuclear Thermal Propulsion).

Takový pohon využívá teplo z jaderné štěpné reakce k zahřívání paliva, kterým může být třeba vodík, aby udělil kosmické lodi značnou rychlost. Loď s takovým pohonem by mohla reálně doletět na Mars za pouhé tři až čtyři měsíce. To je zhruba poloviční doba oproti dnešním nejrychlejším možným letům na Mars s tradičním chemickým pohonem.

Na Mars dvakrát rychleji

Pro NASA by to podle Bridenstineho byl zásadní technologický zlom. Klíčové je, že by kratší let na Mars znamenal i nižší vystavení astronautů kosmickému záření, když opustí ochranný magnetický štít naší planety. Odborníci se obávají, že by kosmické záření během letu na Mars mohlo poškodit mozky astronautů, ovlivnit jejich nálady, myšlenky a také jejich výkon během kosmického letu, což by mohlo mít fatální důsledky. Čím kratší let bude, tím lépe.

TIP: Nová metoda výroby paliva z vody zvyšuje šance na cesty vesmírem

Kosmické lodě s jaderným pohonem by mohly mít řadu výhod nejen v hloubi Sluneční soustavy, ale i v blízkosti Země. Malé štěpné reaktory na palubě lodí mohou napájet nejen pohon, ale třeba i energetické zbraně. S jejich pomocí by kosmická loď mohla čelit kosmickému odpadu, asteroidům nebo i nepřátelsky naladěným satelitům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA/Marshall

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Kuiperův pás původně 30krát překonával hmotnost naší planety, dnes je však 99 % této hmoty „nezvěstných“.

Vesmír

Britští sapéři stavějí most na západní frontě, 1917

Válka
Věda

Návrat Johannese a Friedricha, synů hraběte ze Stadionu z kavalírské cesty. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907