Novinky v léčbě diabetu: Nový hybridní inzulín si půjčuje triky od jedovatých plžů

04.06.2020 - Stanislav Mihulka

Vědci si vypůjčili triky od jedovatých plžů. Chtějí je využít k léčbě diabetu

<p>Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná</p>

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná


Reklama

Hormon inzulín se již osvědčil jako nesmírně cenný léčebný prostředek, který zachraňuje životy velkého množství pacientů s poruchami metabolismu cukrů. Lékaři je využívají již od dvacátých let 20. století. To ale neznamená, že by nebyl prostor pro jeho vylepšování. Nedávno se do toho pustili odborníci americké University of Utah, kteří si pro vylepšení inzulínu vypůjčili zajímavé triky od jedovatých plžů.

Jde o populární a zároveň velmi nebezpečné mořské homolice, jejichž jed dokáže s lidským organismem pořádně „zacvičit“. Vědci použili některé komponenty tohoto jedu a vytvořili pozoruhodný hybridní „mini-inzulín“, který funguje mnohem pohotověji a účinněji, než obyčejný lidský inzulín. Díky tomu dokáže pomáhat diabetikům mnohem efektivněji. Jed homolic paralyzuje kořist (obvykle ryby) tak, že jí prudce sníží hladinu cukru v krvi. Což je ve výsledku velmi podobné tomu, co je úkolem inzulínu.

TIP: Jak dostat inzulín do žaludku bez injekce? Vědce inspirovaly želvy pardálí

Podle Dannyho Hung-Chieh Choua, jednoho vedoucích týmu badatelů, má mini-inzulín ohromný potenciál. Díky jedu homolic vědci získali snadno syntetizovatelnou molekulu, která funguje velmi rychle a spolehlivě, a zároveň jde o nejmenší molekulu plně aktivního inzulínu, jakou jsme kdy měli k dispozici. Pokud se vědcům podaří tento mini-inzulín přizpůsobit pro lidské pacienty, což prý bohužel nebude úplně snadné, mohlo by to zásadním způsobem změnit léčbu diabetu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: Richard Ling /Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907