Novoroční úder pod pás: Severovietnamská ofenziva během svátečního příměří (2)

21.03.2019 - Miroslav Mašek

Američané se dlouho střetávali především s partyzány využívajícími guerillové taktiky. Koncem ledna 1968 však Hanoj spustila frontální ofenzivu, která měla vytlačit protivníka z jihovietnamských měst a vyvolat povstání proti saigonské vládě

<p>Do obrany Saigonu se zapojili rovněž elitní jihovietnamští rangers.</p><p> </p>

Do obrany Saigonu se zapojili rovněž elitní jihovietnamští rangers.

 


Reklama

Na konci ledna 1968 severovietnamští komunisté udeřili na osm měst v Centrální vrchovině a provinciích podél středního úseku pobřeží. Oddíly o síle praporu napadly kupříkladu Nha Trang a Hoi An, na Quy Nhon udeřily dokonce dvojnásobně větší jednotky.

Předchozí část: Novoroční úder pod pás: Severovietnamská ofenziva během svátečního příměří (1)

Předposledního lednového dne dostali rozkaz zaujmout pohotovost též američtí vojáci. Mnoho mužů však nařízení vzhledem k svátkům nebralo příliš vážně. I přes všechny potíže disponovaly USA v předvečer útoku značnými silami – devíti divizemi o 167 000 vojáků doplněnými menšími jednotkami včetně 11. tankového pluku.

Jižní Vietnam měl ve zbrani deset pěších divizí a po jedné divizi výsadkářů a námořní pěchoty – celkem 427 000 mužů. Zapomenout nemůžeme ani na 6 000 Australanů, 2 400 Thajců, 48 000 Jihokorejců a další spojenecké kontingenty. Severní Vietnam mohl proti těmto silám vrhnout sedm divizí o 50 000 mužů a navíc 60 000 partyzánů.

Saigon v plamenech 

Jedním z hlavních Giapových záměrů se stalo ovládnutí Saigonu, který kromě praporu vojenské policie bránila výhradně jihovietnamská armáda. Nejdůležitější cíle napadlo 35 praporů, dalších 11 udeřilo ve středu metropole. K prvnímu střetu došlo 31. ledna v 1.30 před prezidentským palácem, kdy ženisté odpálili vchod a pokusili se proniknout dovnitř. Pětatřicetičlenný oddíl narazil na rozhodnou obranu prezidentské gardy podpořené dvojicí tanků a po dvou dnech marného boje takřka všichni útočníci padli.

Kolem třetí ráno partyzáni v jihovietnamských uniformách vtrhli i do budovy rozhlasu a pokusili se odvysílat nahrávku, na níž Ho Či Min vyzýval k povstání. Obránci s takovým scénářem počítali a včas přerušili přívod elektřiny, i tak objekt dobyli zpět až za šest hodin. Zvláštní význam v celé ofenzivě Tet měl úder dvacetičlenné skupiny ženistů na americké velvyslanectví a okolní hotely naplněné západními novináři. Útočníkům se podařilo ve 2.47 prorazitdíru do zdi ambasády. Vojenští policisté dva z nich zlikvidovali, v následném boji však oba spolu s další dvojicí policistů a jedním mariňákem zahynuli.

Američanům se nakonec podařilo uzavřít budovu bezpečnostními dveřmi a během několika hodin zbylé příslušníky Vietkongu postřílely vrtulníky podporované námořní pěchotou. Střelba u ambasády zalarmovala novináře, kteří špatně vyhodnotili situaci a odvysílali do světa zprávy, že nepřítel velvyslanectví dobyl. Ačkoliv Westmoreland zprávu dementoval, šířila se dále. Mnoha Američanům posloužila jako důkaz, že jim vojáci lžou a že situace ve Vietnamu je podstatně horší, než Washington tvrdí.

Proti městům

Obránci Saigonu odrazili nepřítele i u hlavního stanu námořnictva, extrémně tvrdé boje se odehrály také u základny Tan Son Nhut, kde se nacházelo americké velitelství. Od pohromy posádku zachránil zásah bitevních vrtulníků, které postřílely 900 komunistů a zbytek zahnaly na útěk. Američané přišli o 23 padlých, Jihovietnamci ztratili 32 mužů. Svědkem další tuhé bitvy se stala základna Bien Hoa a komplex Long Binh nedaleko metropole.

Útočníci postupovali podle pečlivého plánu a se značnou odvahou, ale narazili na narychlo přivolaný mechanizovaný prapor vyzbrojený obrněnými transportéry M113. Zbytek práce vykonaly tanky M48 a kulometčíci, za zabití 1 300 nepřátel ovšem Američané zaplatili ztrátou šesti transportérů. Přes veškeré snahy Severovietnamců ofenziva v okolí Saigonu rychle zkrachovala, neboť obránci úspěšně rozdrobovali úderné oddíly do izolovaných skupinek a jednu po druhé ničili.

Komunistické úspěchy

I tak se přeživším partyzánům podařilo obsadit strategicky významný sportovní areál Phu Tho, který jim ihned začal sloužit coby shromaždiště a prostor, odkud mohli blokovat přísun amerických posil. Komunisté o kótu bojovali velmi urputně a koordinovaný úder obrněnců, vrtulníků a rangers je odsud vyhnal teprve po týdnu. Likvidace posledních skupinek nepřátel v metropoli trvala až do 7. března.

TIP: Ubránili se přesile: Legendární bitva o vietnamské údolí La Drang

Zatímco v Saigonu chtěli útočníci především upoutat pozornost světového tisku a otřást americkým veřejným míněním (což se jim plně podařilo), v ostatních oblastech usilovali o vyvolání masového povstání. Pěchota podporovaná minomety a raketomety udeřila na 36 ze 44 provinčních měst, na pět ze šesti samosprávných měst, na 64 z 242 okresních měst i na pět desítek osad.

Útočníci napadli řadu vojenských objektů včetně letišť, na nichž zničili 58 letadel a dalších 280 poškodili. Častým cílem se stávaly rozhlasové vysílače, odkud komunisté chtěli vysílat výzvy ke svržení vlády. Do části měst se Severovietnamcům podařilo proniknout, avšak z většiny je obránci za 2–3 dny vytlačili. 

Dokončení v neděli 24. března

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907