Nový elektronický nos odhalí rakovinu z krevní plazmy s 90% přesností

07.06.2021 - Stanislav Mihulka

Inteligentní elektronický nos si poradí s detekcí nádorů slinivky nebo vaječníků i v raném stadiu

<p>Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova. Pro elektronické nosy to naštěstí neplatí, vystačí si totiž s jedničkami a nulami.</p>

Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova. Pro elektronické nosy to naštěstí neplatí, vystačí si totiž s jedničkami a nulami.


Reklama

Lidský čich je jedním z nejpodceňovanějších smyslů. Nejspíš neprávem – vědci opakovaně dokázali, že člověk dokáže rozlišit miliony pachů. Čich se tak stále častěji stává důležitým pomocníkem lékařů při diagnostice nejrůznějších onemocnění. Nejlepších výsledků v tomto směru dosahují psi. Jejich výcvik je ale nákladný a zdlouhavý, vědci proto hledají elektronické pomocníky, což je i případ elektronického nosu vyvinutého odborníky Pensylvánské univerzity.

Nos na rakovinu

Jejich elektronický nos spojený s umělou inteligencí dokáže detekovat přítomnost nádoru v těle pacienta ze vzorku krevní plazmy. V úvodních experimentech dosáhl e-nos přesnosti přes 90 procent. Zařízení detekuje těkavé organické látky, které jsou zodpovědné za pach či vůni zkoumaného materiálu.

Vědci a lékaři se již delší dobu snaží využít tyto látky k diagnostice rakoviny, především pokud jde o nádory v rané fázi. Zajímavé úspěchy v tomto směru zaznamenali speciální vycvičení psi, kteří detekují rakovinu plic z dechu pacienta. Úspěšné byly i pokusy s elektronickými systémy, které tímto způsobem detekují rakovinu žaludku, jícnu, krku či hlavy anebo rakovinu prostaty z moči.

TIP: Jak poznat Parkinsonovou chorobou: Britka umí nemoc rozpoznat svým čichem

Tvůrce e-nosu Charlie Johnson a jeho kolegové využili nové zařízení k detekci nádorů, které jsou jinak velmi obtížně zjistitelné, tím, že e-nos „očichal“ krevní plazmu pacientů. Uspořádali experiment, v němž použili elektronický nos u 20 lidí s rakovinou vaječníků, 20 s nezhoubnými nádory vaječníků, 13 s rakovinou slinivky, 10 s nezhoubným nádorem slinivky, a také u 30 zdravých lidí pro kontrolu. Nové zařízení uspělo v detekci rakoviny slinivky v 90 procentech případů a u rakoviny vaječníku dokonce v 95 procentech. První výsledky jsou velmi slibné, vývoj zařízení bude nepochybně pokračovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907