Nový elektronický nos odhalí rakovinu z krevní plazmy s 90% přesností

07.06.2021 - Stanislav Mihulka

Inteligentní elektronický nos si poradí s detekcí nádorů slinivky nebo vaječníků i v raném stadiu

<p>Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova. Pro elektronické nosy to naštěstí neplatí, vystačí si totiž s jedničkami a nulami.</p>

Člověk dokáže nosem údajně rozlišit až miliony různých odérů. Pro popis pachů a vůní nám ale na rozdíl od barev či tónů chybějí správná slova. Pro elektronické nosy to naštěstí neplatí, vystačí si totiž s jedničkami a nulami.


Reklama

Lidský čich je jedním z nejpodceňovanějších smyslů. Nejspíš neprávem – vědci opakovaně dokázali, že člověk dokáže rozlišit miliony pachů. Čich se tak stále častěji stává důležitým pomocníkem lékařů při diagnostice nejrůznějších onemocnění. Nejlepších výsledků v tomto směru dosahují psi. Jejich výcvik je ale nákladný a zdlouhavý, vědci proto hledají elektronické pomocníky, což je i případ elektronického nosu vyvinutého odborníky Pensylvánské univerzity.

Nos na rakovinu

Jejich elektronický nos spojený s umělou inteligencí dokáže detekovat přítomnost nádoru v těle pacienta ze vzorku krevní plazmy. V úvodních experimentech dosáhl e-nos přesnosti přes 90 procent. Zařízení detekuje těkavé organické látky, které jsou zodpovědné za pach či vůni zkoumaného materiálu.

Vědci a lékaři se již delší dobu snaží využít tyto látky k diagnostice rakoviny, především pokud jde o nádory v rané fázi. Zajímavé úspěchy v tomto směru zaznamenali speciální vycvičení psi, kteří detekují rakovinu plic z dechu pacienta. Úspěšné byly i pokusy s elektronickými systémy, které tímto způsobem detekují rakovinu žaludku, jícnu, krku či hlavy anebo rakovinu prostaty z moči.

TIP: Jak poznat Parkinsonovou chorobou: Britka umí nemoc rozpoznat svým čichem

Tvůrce e-nosu Charlie Johnson a jeho kolegové využili nové zařízení k detekci nádorů, které jsou jinak velmi obtížně zjistitelné, tím, že e-nos „očichal“ krevní plazmu pacientů. Uspořádali experiment, v němž použili elektronický nos u 20 lidí s rakovinou vaječníků, 20 s nezhoubnými nádory vaječníků, 13 s rakovinou slinivky, 10 s nezhoubným nádorem slinivky, a také u 30 zdravých lidí pro kontrolu. Nové zařízení uspělo v detekci rakoviny slinivky v 90 procentech případů a u rakoviny vaječníku dokonce v 95 procentech. První výsledky jsou velmi slibné, vývoj zařízení bude nepochybně pokračovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907