Nový lék téměř stoprocentně zlikviduje nebezpečnou formu rakoviny prsu

26.07.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.</p>

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.


Reklama

V léčbě rakoviny jsme svědkem úžasného pokroku. Přesto stále existují druhy rakoviny, které navzdory veškerému úsilí zůstávají neléčitelné. Ať lékaři použijí ozařování, chemoterapii nebo novější cílené aplikace léků, některé rakoviny tohle všechno bohužel přečkají. Jednou z nich je agresivní metastázující karcinom prsu s receptorem pro estrogen (ER+).

Jde o nejběžnější rakovinu prsu, která je v některých případech neléčitelná. Proto je velmi dobrou zprávou, že americký tým odborníků vyvinul novou léčbu, která je velice účinná proti této formě rakoviny prsu. Experimenty na myších ukázaly, že tato léčba nádor prsu prakticky úplně zničí.

Nádor s estrogenem 

Metastázující nádor prsu s receptorem pro estrogen využívá pohlavní hormon estrogen jako růstový faktor, podporující bujení nádoru. Současné léčby se snaží nádoru bránit ve využívání estrogenu. Nádor ale často zmutuje a roste dál. Vedoucí výzkumu David Shapiro z americké University of Illinois Urbana-Champaign a jeho tým nabízejí alternativní řešení.

TIP: Umělá inteligence je v diagnózách rakoviny prsu oficiálně lepší než lidé

Vyvinuli relativně malou molekulu, které říkají ErSO. Tato molekula dokáže přinutit buňky nádoru prsu s receptorem pro estrogen, aby spáchaly sebevraždu. U myší s uměle vyvolanám nádorem tohoto typu funguje skvěle. Po pár dnech je po nádoru i po metastázách v jiných orgánech. Co je ještě lepší, když pár buněk nádoru léčbu přežije a opět zahájí růst, zůstávají citlivé na ErSO a léčbu je možné úspěšně zopakovat. Nezbývá než věřit, že stejný postup bude fungovat i u lidských pacientů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907