Nový lék téměř stoprocentně zlikviduje nebezpečnou formu rakoviny prsu

26.07.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.</p>

Molekula ErSO úspěšně ničí nádor prsu s receptorem pro estrogen i jeho metastázy. Prozatím u myší.


Reklama

V léčbě rakoviny jsme svědkem úžasného pokroku. Přesto stále existují druhy rakoviny, které navzdory veškerému úsilí zůstávají neléčitelné. Ať lékaři použijí ozařování, chemoterapii nebo novější cílené aplikace léků, některé rakoviny tohle všechno bohužel přečkají. Jednou z nich je agresivní metastázující karcinom prsu s receptorem pro estrogen (ER+).

Jde o nejběžnější rakovinu prsu, která je v některých případech neléčitelná. Proto je velmi dobrou zprávou, že americký tým odborníků vyvinul novou léčbu, která je velice účinná proti této formě rakoviny prsu. Experimenty na myších ukázaly, že tato léčba nádor prsu prakticky úplně zničí.

Nádor s estrogenem 

Metastázující nádor prsu s receptorem pro estrogen využívá pohlavní hormon estrogen jako růstový faktor, podporující bujení nádoru. Současné léčby se snaží nádoru bránit ve využívání estrogenu. Nádor ale často zmutuje a roste dál. Vedoucí výzkumu David Shapiro z americké University of Illinois Urbana-Champaign a jeho tým nabízejí alternativní řešení.

TIP: Umělá inteligence je v diagnózách rakoviny prsu oficiálně lepší než lidé

Vyvinuli relativně malou molekulu, které říkají ErSO. Tato molekula dokáže přinutit buňky nádoru prsu s receptorem pro estrogen, aby spáchaly sebevraždu. U myší s uměle vyvolanám nádorem tohoto typu funguje skvěle. Po pár dnech je po nádoru i po metastázách v jiných orgánech. Co je ještě lepší, když pár buněk nádoru léčbu přežije a opět zahájí růst, zůstávají citlivé na ErSO a léčbu je možné úspěšně zopakovat. Nezbývá než věřit, že stejný postup bude fungovat i u lidských pacientů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907