Nový největší solární teleskop se uvedl fantastickým snímkem Slunce

31.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nový havajský teleskop DKIST pořídil doposud nejdetailnější záběry Slunce

<p>Premiérový snímek teleskopu DKIST. Každá „buňka“, která je na fotografii vidět, je velká asi jako Ukrajina nebo Texas.</p>

Premiérový snímek teleskopu DKIST. Každá „buňka“, která je na fotografii vidět, je velká asi jako Ukrajina nebo Texas.


Reklama

Na vrcholu vulkánu Haleakalā, který se tyčí na havajském ostrově Maui, nedávno vyrostl nový solární teleskop DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope). Tento čtyřmetrový teleskop je největším svého druhu na světě.  V těchto dnech ohromil celý svět svými prvními snímky, které mají doposud nejvyšší rozlišení u snímků Slunce v historii.

Odborníci očekávají od teleskopu DKIST velké věci. Díky jeho rozlišení a citlivosti umožní detailní výzkum magnetického pole Slunce, které hraje zásadní roli při tvorbě „kosmického počasí“, na jehož rozmarech jsme na Zemi dost závislí. Stejně tak se teleskop DKIST bude věnovat jedné z největších záhad Slunce, čili tomu, proč je sluneční korona výrazně více žhavá, než povrch Slunce.

Teleskop DKIST

Stavba tohoto unikátního teleskopu započala v roce 2012. David Boboltz, programový ředitel oddělení americké grantové agentury National Science Foundation Astronomy Division, si pochvaluje, že stavba teleskopu dodržela jak časový harmonogram, tak i rozpočet, což je v dnešní době pozoruhodné.

TIP: Stavba Třicetimetrového teleskopu se možná kvůli protestům přesune na Kanáry

Teleskop DKIST pořídil svůj první snímek vlastně již 10. prosince 2019. Observatoř s tímto teleskopem ale stále není kompletní. Na teleskopu doposud fungovalo jen jedno zařízení, a to Visible Broadband Imager (VBI). Jeho účelem je pořizovat snímky povrchu Slunce v extrémně vysokém rozlišení. V těchto dnech tam zprovoznili druhé zařízení, Visible Spectro-polarimeter (VISP), které detailně analyzuje spektrum zachyceného záření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NSO/NSF/AURA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Margaret trávila s Peterem dvacet čtyři hodin denně, šest dní v týdnu. A tvor se do ní bláznivě zamiloval.

Zajímavosti

Robot ANYmal může kráčet po čtyřech nohou, jezdit po čtyřech kolech i balancovat na zadních.

Věda

Provolání Jiřího z Poděbrad českým králem na plátně Václava Brožíka z roku 1898.

Historie

Americký pěšák si prohlíží varovnou ceduli, v pozadí vyřazený panther, Kolín nad Rýnem.

Válka
Zajímavosti

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). (zdroj: Profimedia)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907