Nový největší solární teleskop se uvedl fantastickým snímkem Slunce

31.01.2020 - Stanislav Mihulka

Nový havajský teleskop DKIST pořídil doposud nejdetailnější záběry Slunce

<p>Premiérový snímek teleskopu DKIST. Každá „buňka“, která je na fotografii vidět, je velká asi jako Ukrajina nebo Texas.</p>

Premiérový snímek teleskopu DKIST. Každá „buňka“, která je na fotografii vidět, je velká asi jako Ukrajina nebo Texas.


Reklama

Na vrcholu vulkánu Haleakalā, který se tyčí na havajském ostrově Maui, nedávno vyrostl nový solární teleskop DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope). Tento čtyřmetrový teleskop je největším svého druhu na světě.  V těchto dnech ohromil celý svět svými prvními snímky, které mají doposud nejvyšší rozlišení u snímků Slunce v historii.

Odborníci očekávají od teleskopu DKIST velké věci. Díky jeho rozlišení a citlivosti umožní detailní výzkum magnetického pole Slunce, které hraje zásadní roli při tvorbě „kosmického počasí“, na jehož rozmarech jsme na Zemi dost závislí. Stejně tak se teleskop DKIST bude věnovat jedné z největších záhad Slunce, čili tomu, proč je sluneční korona výrazně více žhavá, než povrch Slunce.

Teleskop DKIST

Stavba tohoto unikátního teleskopu započala v roce 2012. David Boboltz, programový ředitel oddělení americké grantové agentury National Science Foundation Astronomy Division, si pochvaluje, že stavba teleskopu dodržela jak časový harmonogram, tak i rozpočet, což je v dnešní době pozoruhodné.

TIP: Stavba Třicetimetrového teleskopu se možná kvůli protestům přesune na Kanáry

Teleskop DKIST pořídil svůj první snímek vlastně již 10. prosince 2019. Observatoř s tímto teleskopem ale stále není kompletní. Na teleskopu doposud fungovalo jen jedno zařízení, a to Visible Broadband Imager (VBI). Jeho účelem je pořizovat snímky povrchu Slunce v extrémně vysokém rozlišení. V těchto dnech tam zprovoznili druhé zařízení, Visible Spectro-polarimeter (VISP), které detailně analyzuje spektrum zachyceného záření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NSO/NSF/AURA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907