Reklama


Stavba Třicetimetrového teleskopu se možná kvůli protestům přesune na Kanáry

02.11.2016 - Stanislav Mihulka

Obyvatelé Havajských ostrovů nesouhlasí se stavbou obřího teleskopu na vyhaslé sopce Mauna Kea

Třicetimetrový teleskop -<p>Ohromný teleskop možná nevyroste na Havaji, ale na Kanárských ostrovech</p>
Třicetimetrový teleskop -

Ohromný teleskop možná nevyroste na Havaji, ale na Kanárských ostrovech


Reklama

Gigantický pozemní Třicetimetrový teleskop (TMT) by se měl stát moderním zázrakem astronomie. Tento teleskop se segmentovaným primárním zrcadlem a pokročilou adaptivní optikou má mít průměr 30 metrů, a měl by sledovat oblohu v oblasti infračerveného záření středních vlnových délek.

Posvátná Mauna Kea

Svou velikostí by se měl Třicetimetrový teleskop pro následující desetiletí stát druhým největším pozemní teleskopem tohoto typu. Předstihne ho zřejmě pouze Evropský extrémně velký dalekohled (E-ELT), jehož stavba na hoře Cerro Amazones v Chile už je v plném proudu.

Podle projektu by měl Třicetimetrový teleskop vyrůst na vyhaslé havajské sopce Mauna Kea, kde už pracuje více než tucet teleskopů. Problém je v tom, že pro původní obyvatele Havaje je Mauna Kea posvátným územím.

Někteří místní proti Třicetimetrovému teleskopu vehementně protestují. Kvůli těmto protestům byla stavba v prosinci 2015 zablokována. Správní rada Mezinárodní observatoře Třicetimetrového teleskopu v těchto dnech navíc prohlásila, že vybrala záložní místo pro stavbu tohoto teleskopu, které se nachází na kanárském ostrově La Palma.

TIP: Arecibo přijde o prvenství: Čína dostavěla největší radioteleskop světa

Podle nedávného průzkumu podporuje stavbu Třicetimetrového teleskopu na Havaji 60 procent místních, a proti je 31 procent z nich. Pokud by přesto teleskop nemohl na Havaji vyrůst, tak se podle všeho objeví na Kanárských ostrovech.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: TMT Observatory Corporation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907