Nový ohebný elektronický „papír“ je úsporný a zobrazuje celou škálu barev

17.10.2016 - Stanislav Mihulka

Elektronický „papír“ švédských inženýrů se v barvách vyrovná LED displejům je ale mnohem úspornější

Elektronický papír -<p>Z podobného materiálu by mohly být displeje nové generace</p>
Elektronický papír -

Z podobného materiálu by mohly být displeje nové generace


Reklama

Nové displeje ze švédské Chalmersovy techniky jsou pěkně ohebné a tenčí než jeden mikrometr. Říká se jim proto elektronický „papír“.

Vědci je vytvořili tak, že zkombinovali nanostruktury s vodivými polymery. Tím vznikl materiál, který je perfektní pro elektronické displeje, tenké jako papír. Experimenty potvrdily, že takový displej může zobrazit všechny barvy, jaké zvládne standardní LED displej.

Technologie zobrazování novým elektronickým „papírem“ je podobná té, jakou používají tablety Kindle. Není osvícený jako standardní displej, ale využívá odražené vnější světlo, takže velmi dobře funguje za jasného osvětlení.

TIP: Revoluce v displejích: Blíží se dramatické zlevnění chytrých telefonů?

Velkou výhodou elektronického papíru je i to, že ve srovnání s tablety Kindle spotřebuje asi jen desetinu energie. A tablety Kindle přitom využívají mnohem méně energie, nežli tablety s LED displejem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Chalmers University of Technology, Advanced Materials

  • Zdroj fotografií: Mats Tiborn / Chalmers University of TechnologyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907