Nový pohled: Neviditelná devátá planeta by ve skutečnosti mohla být černá díra

24.11.2021 - Martin Reichman

Záhadná Devátá planeta by mohla být černá díra velká jen několik centimetrů, naznačuje to studie teoretických fyziků


Reklama

Existenci deváté planety Sluneční soustavy poprvé připustili vědci z Caltechu v lednu 2016. Její přítomnost naznačují zvláštnosti oběžných drah transneptunických těles – objektů, které obíhají Slunce za oběžnou drahou Neptunu. Podivné trajektorie těchto těles (které podle části vědců odporují současným teoriím o Sluneční soustavě) by podle badatelů mohla vysvětlovat existence doposud neobjevené planety – pětkrát až patnáctkrát hmotnější než Země, pohybující se ve vzdálenosti 100 AU od Slunce.

S novým vysvětlením gravitačních anomálií nedávno přišla dvojice teoretických fyziků – James Unwin z Chicagské univerzity a Jakub Scholtz z Univerzity v Durhamu. Podle obou mladých vědců by tajemným objektem na okraji Sluneční soustavy nemusela být planeta ale prastará černá díra.

Pět Zemí v pěti centimetrech

Vědci představili teorii, podle které by se mohlo jednat o takzvanou primordiální černou díru. Tato tělesa jsou vysoce spekulativními objekty, které se zatím nepodařilo v kosmu nikdy pozorovat. Měly vzniknout krátce po samotném velkém třesku, tedy těsně po vzniku vesmíru; tehdejší podmínky mohly nahrávat tomu, aby tato drobná, ale současně velmi hmotná tělesa vznikala spontánně, a přitom ve značně velkém množství.

Jakub Scholtz a James Unwin soudí, že ty nejméně hmotné primordiální černé díry se už odpařily, ale ty hmotnější by mohly přežít až do současnosti. Hypotetická planeta Devět, která by mohla ležet asi 300–1 000 astronomických jednotek od Slunce, by mohla být právě takovým objektem.

Jejich teoretická černá díra by mohla měřit pouhých pět centimetrů, její hmotnost by ale překračovala pětinásobek hmotnosti Země. Díky tomu by byla prakticky neviditelná, s teplotou takřka stejnou jako okolní vesmír. Svá tvrzení vědci opírají o soubor podivných gravitačních anomálií, které nedávno zaznamenal experiment Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE). Výzkumníci během tohoto experimentu odhalili nejméně šest mikročočkových jevů, které podle nich mají na svědomí objekty o hmotnosti zhruba 0,5 až 20násobku hmotnosti Země. Podle badatelů by mohlo jít o primordiální černé díry.

TIP: Záhadná planeta X: Najdeme někdy dalšího člena Sluneční soustavy?

Autoři se pokusili také popsat způsob, jak po takovém temném tělese pátrat; navrhují hledat pohyblivé zdroje vysokoenergetických částic, které by jejich hypotézu mohly potvrdit. Výzkum vyšel na webu arXiv, kde se objevují vědecké práce, které ještě neprošly recenzním řízením. Je tedy možné, že tato hypotéza bude zavržena – přesto je pro vědu zajímavá tím, že přináší jiný a nečekaný pohled na letitý problém gravitačních anomálií v oblasti za oběžnou drahou Neptunu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907