Nový pozemní solární teleskop DKIST zahájil vědecká pozorování Slunce

07.03.2022 - Stanislav Mihulka

Havajský solární teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope se stává mocným nástrojem ke zkoumání naší mateřské hvězdy

<p>DKIST rozliší na povrchu Slunce 20km detaily. Bude jako mikroskop při sledování velmi malých útvarů ve fotosféře hvězdy.</p>

DKIST rozliší na povrchu Slunce 20km detaily. Bude jako mikroskop při sledování velmi malých útvarů ve fotosféře hvězdy.


Reklama

V minulých letech vyrostl v areálu americké Observatoře Haleakalā, která se nachází na vrcholu stejnojmenné vyhaslé sopky na havajském ostrově Maui, pozoruhodný teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope, čili DKIST. Jde o momentálně největší solární teleskop na světě, který pozoruje naši hvězdu v rozsahu od blízkého ultrafialového (350 nm) až po blízkou infračervenou oblast (5 000 nm). 

Na konci února zahájil teleskop svá vědecká pozorování. Jeho možnosti jsou opravdu slibné, především pokud jde o možnost detailních pozorování sluneční korony ve velmi vysokém rozlišení. Vědci doufají, že díky teleskopu DKIST značně pokročíme v porozumění naší mateřské hvězdě. Astronomové doufají, že nová data pomohou rozluštit dlouholetou záhadu, proč je sluneční koróna – nejvzdálenější vrstva atmosféry, jejíž jasnost dosahuje pouze několika miliontin jasu disku hvězdy – o miliony stupňů teplejší než fotosféra.

DKIST naostro

Systém adaptivní optiky vyššího řádu zaostřuje obraz a dokáže tak odstraňovat defekty způsobené zemskou atmosférou. Umožní vědcům pozorovat detaily ve sluneční atmosféře s dosud nevídaným rozlišením, což ostatně potvrdily i první zkušební snímky z roku 2020. Konstrukce dalekohledu rovněž minimalizuje nepříznivý vliv rozptýleného světla. Ze vzdálenosti 150 milionů kilometrů dokáže DKIST na povrchu Slunce odlišit detaily o velikosti 20 km.

TIP: Slunce pod mikroskopem: DKIST je největším slunečním dalekohledem světa

Ředitel DKIST k tomu ještě dodává: „V současnosti není v provozu žádné další zařízení jako je teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nyní se stal úhelným kamenem naší mise, která usiluje o pokrok v našich znalostech o Slunci. Nabízí výzkumné komunitě příležitosti k pozorování Slunce, doslova v první linii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907