Nový radarový senzor ochrání děti nebo mazlíčky zapomenuté v autě

14.11.2019 - Stanislav Mihulka

Asi nikdo by nechtěl zapomenout dítě ve voze. Pro všechny případy ale existuje senzor s umělou inteligencí, který pomůže i těm největším zapomnětlivcům...


Reklama

Většina lidí by nepochybně přísahala, že nikdy nezapomenou malé dítě anebo domácího mazlíčka v automobilu. Statistiky ale říkají, že se to občas některým řidičům povede. Následky mohou být velmi tragické. V zaparkovaném autě může být třeba extrémní horko anebo také velká zima.

Kanadští vědci nedávno sestrojili radarový senzor s umělou inteligencí, který by takové nebezpečné situace mohl řešit. Má tvar disku o velikosti 3 cm a může být umístěn uvnitř vozu na stropě anebo na vnitřním zrcátku. Pohání ho baterie automobilu a jinak pracuje bezdrátově.

TIP: Varování: Kyberútoky na automobilový provoz by mohly vést k masakru

Kdykoliv řidič opustí vozidlo, tak tento senzor vyšle sérii radarových signálů, které proletí všemi většími prostory uvnitř kabiny vozu. Když se vyslané signály vrátí zpět do senzoru, jeho umělá inteligence automaticky zjistí, zda v automobilu zůstalo něco živého – například dítě nebo domácí zvíře. Pokud senzor detekuje živou bytost, varuje řidiče a zabrání mu zamknout automobil. Podle výrobce je senzor spolehlivý na sto procent.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907