Nový tip na hubnutí? Myši bez čichu ztrácejí na váze i při tučné stravě

09.07.2017 - Stanislav Mihulka

Čich u myší rozhoduje o tom, jestli budou spalovat tuk nebo si ho ukládat do zásoby. Fungovalo by to i u lidí?

Myš -<p>Myši bez čichu se mohou cpát jídlem a stejně nepřiberou</p>
Myš -

Myši bez čichu se mohou cpát jídlem a stejně nepřiberou


Reklama

Čich hraje zřejmě mnohem větší roli v jídle, než jsme si zatím mysleli. Zdá se, že když jíme jídlo bez čichu a tím pádem i bez vůně, má to vliv nejen na náš požitek z jídla, ale také na trávení a metabolismus.

Méně vůně, méně kil

Nedávno to zjistili vědci, kteří ve svých experimentech použili myši geneticky upravené tak, aby neměly žádný čich. Když tyhle myši a spolu s nimi i běžné laboratorní myši krmili tučnou stravou, s překvapením zjistili, že myši bez čichu ve výsledku hubly.

Experimentátoři si nejdřív mysleli, že myši bez čichu toho snědí méně. Ale nebylo to tak. Myši se krmily prakticky stejně. Přesto myši bez čichu za dobu experimentu shodily nemalých 16 procent své váhy.

TIP: Čeho se dočkají stresovaní rodiče? Obézních dětí!

Že právě čich hraje v tloustnutí či hubnutí podivuhodnou roli se vědcům potvrdilo, když si vyrobili myši nikoliv bez čichu, ale naopak se zesíleným čichem. Myši se superčichem tloustly při stejné stravě rychleji než běžné myši.

Přesný mechanismus vlivu čichu na metabolismus zatím neznáme a není zatím ani jasné, zda by popsaný princip fungoval i u lidí. Možná se ale brzy dočkáme a můžeme tak očekávat úplně nový přístup k léčbě obezity.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Cell Metabolism

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907