Nový trend: Miliardáři investují do omlazování na buněčné úrovni

Další velkou věcí, která se nejspíš vynoří z tavicího kotle technologií v kalifornském Silicon Valley, by mohlo být omlazování na buněčné úrovni

08.09.2021 - Stanislav MihulkaSvětová média informují o tom, že miliardáři a příznivci nových technologií Jeff Bezos a Yuri Milner investovali do biotechnologické společnosti Altos Lab, která se zabývá omlazováním na buněčné úrovni.

Společnost nevydala žádné prohlášení, ale je známo, že získali 270 milionů dolarů (téměř 5,8 miliardy Kč) a přitáhli talentované odborníky z celého světa, především díky značně velkorysým platům. Cílem společnosti Altos Lab je vyladit postupy pro přeprogramování buněk a uplatnit je při omlazování. Nezbývá než doufat, že se soukromá společnost podělí o své poznatky se světem.

TIP: Jsme na stopě elixíru mládí? Podle vědců je možné přetočit zpět biologické hodiny

Přeprogramování buněk momentálně představuje žhavé téma ve výzkumu a nabízí široké uplatnění. Pokud úspěšně ovládneme procesy, které probíhají v buňkách, mohli bychom tím vyřešit řadu závažných chorob, od Parkinsonovy nemoci až po amyotrofickou laterální sklerózu. Také se ukazuje, že léčba založená na přeprogramování buněk může přetočit zpět biologické hodiny buněk. Stále zbývá překonat řadu překážek, biologických i technických. Odměna v podobě omlazení buněk a tkání je každopádně lákavá.


Další články v sekci