Nový trend: Miliardáři investují do omlazování na buněčné úrovni

08.09.2021 - Stanislav Mihulka

Další velkou věcí, která se nejspíš vynoří z tavicího kotle technologií v kalifornském Silicon Valley, by mohlo být omlazování na buněčné úrovni

<p>Pokud ovládneme buněčné procesy, mohli bychom omlazovat buňky, tkáně i celé tělo.</p>

Pokud ovládneme buněčné procesy, mohli bychom omlazovat buňky, tkáně i celé tělo.


Reklama

Světová média informují o tom, že miliardáři a příznivci nových technologií Jeff Bezos a Yuri Milner investovali do biotechnologické společnosti Altos Lab, která se zabývá omlazováním na buněčné úrovni.

Společnost nevydala žádné prohlášení, ale je známo, že získali 270 milionů dolarů (téměř 5,8 miliardy Kč) a přitáhli talentované odborníky z celého světa, především díky značně velkorysým platům. Cílem společnosti Altos Lab je vyladit postupy pro přeprogramování buněk a uplatnit je při omlazování. Nezbývá než doufat, že se soukromá společnost podělí o své poznatky se světem.

TIP: Jsme na stopě elixíru mládí? Podle vědců je možné přetočit zpět biologické hodiny

Přeprogramování buněk momentálně představuje žhavé téma ve výzkumu a nabízí široké uplatnění. Pokud úspěšně ovládneme procesy, které probíhají v buňkách, mohli bychom tím vyřešit řadu závažných chorob, od Parkinsonovy nemoci až po amyotrofickou laterální sklerózu. Také se ukazuje, že léčba založená na přeprogramování buněk může přetočit zpět biologické hodiny buněk. Stále zbývá překonat řadu překážek, biologických i technických. Odměna v podobě omlazení buněk a tkání je každopádně lákavá.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907