Nový trend: Miliardáři investují do omlazování na buněčné úrovni

08.09.2021 - Stanislav Mihulka

Další velkou věcí, která se nejspíš vynoří z tavicího kotle technologií v kalifornském Silicon Valley, by mohlo být omlazování na buněčné úrovni

<p>Pokud ovládneme buněčné procesy, mohli bychom omlazovat buňky, tkáně i celé tělo.</p>

Pokud ovládneme buněčné procesy, mohli bychom omlazovat buňky, tkáně i celé tělo.


Reklama

Světová média informují o tom, že miliardáři a příznivci nových technologií Jeff Bezos a Yuri Milner investovali do biotechnologické společnosti Altos Lab, která se zabývá omlazováním na buněčné úrovni.

Společnost nevydala žádné prohlášení, ale je známo, že získali 270 milionů dolarů (téměř 5,8 miliardy Kč) a přitáhli talentované odborníky z celého světa, především díky značně velkorysým platům. Cílem společnosti Altos Lab je vyladit postupy pro přeprogramování buněk a uplatnit je při omlazování. Nezbývá než doufat, že se soukromá společnost podělí o své poznatky se světem.

TIP: Jsme na stopě elixíru mládí? Podle vědců je možné přetočit zpět biologické hodiny

Přeprogramování buněk momentálně představuje žhavé téma ve výzkumu a nabízí široké uplatnění. Pokud úspěšně ovládneme procesy, které probíhají v buňkách, mohli bychom tím vyřešit řadu závažných chorob, od Parkinsonovy nemoci až po amyotrofickou laterální sklerózu. Také se ukazuje, že léčba založená na přeprogramování buněk může přetočit zpět biologické hodiny buněk. Stále zbývá překonat řadu překážek, biologických i technických. Odměna v podobě omlazení buněk a tkání je každopádně lákavá.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907