Testosteronová kůra by v budoucnu mohla pomáhat mužům trpícím depresí
Moderní civilizace se potýká s epidemií těžkých depresí. V řadě případů jde o těžkou psychickou poruchu, která poškozuje zdraví a někdy může mít i fatální následky. Vědci a lékaři proto usilovně hledají nové medikamenty a léčebné postupy, které by lidem s depresí ulehčily život.
Podle nové vědecké studie týmu evropských vědců by se jedním z účinných prostředků proti depresi mohl stát testosteron. Jde o mužský pohlavní hormon, který má na lidské tělo mnoho rozmanitých účinků. A jak se zdá, právě mužům by mohl pomoci s depresemi. Odborníci testosteron už dlouho podezřívali, že má těsný vztah k depresi a psychickému stavu vůbec. Až teď to ale potvrzují výsledky lékařských studií a experimentů.
TIP: Alarmující objev: Mlsným mužům hrozí ve zvýšené míře deprese a úzkosti
Nízká hladina tohoto pohlavního hormonu ještě neznamená, že by muž byl ohrožený depresí. Když ale už muže deprese postihne, dávka testosteronu mu podle vědců pomůže.
Teď by měl přijít na řadu důkladný a podrobný výzkum účinků testosteronu na psychický stav mužů a testování použití tohoto hormonu jako léčby pro muže v depresi.
JAMA Psychiatry
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)