Oba Voyagery jsou už za heliopauzou: Která další sonda je může napodobit?

Překročit hranici heliopauzy by mohlo celkem 5 amerických sond. Aktuálně jsou ve hře tři z nich. Která má největší šanci?

01.02.2019 - Stanislav Mihulka



V prosinci 2018 překonala americká meziplanetární sonda Voyager 2 heliopauzu, tedy bublinu nabitých částic obklopující Sluneční soustavu, a vlétla do mezihvězdného prostoru. Od svého startu v srpnu 1977 uletěla vzdálenost asi 120 AU. Do mezihvězdného prostoru vlétla jako druhá v pořadí. Následovala tak sesterskou sondu Voyager 1, která prolétla heliopauzou zhruba před 4 letyKdo ale bude v mezihvězdném prostoru jako další v pořadí?

V tuto chvíli je ve vesmíru pouze pět meziplanetárních sond, které jsou schopné heliopauzu překročit. Všechny jsou samozřejmě v barvách americké NASA. Dvě z nich, tedy Voyager 1 a 2, už jsou za heliopauzou.

Tři účastníci závodu

V závodě zbývají tři účastníci. Jsou to sondy Pioneer 10, Pioneer 11 a New Horizons. Která z nich překročí heliopauzu jako první? Letí různou rychlostí a po různých dráhách. Problém je ale hlavně v tom, že heliopauza není stabilní hranice, jako nějaká čára nakreslená na zemi. Její tvar se mění podle okolností, například kvůli změnám aktivity Slunce během slunečního cyklu.

TIP: Co je helipauza? Dostal se Voyager 1 za hranici Sluneční soustavy?

Pokud by heliopauza zůstala taková jako dnes, což se prakticky jistě nestane, jako třetí v pořadí by tuto hranici překročila sonda Pioneer 11, a to v roce 2027. Následovat by jim měla sonda New Horizons v roce 2043, a pak jako prozatím poslední lidská sonda Pioneer 10 v roce 2057. Na skutečné výsledky tohoto pomyslného závodu si ale budeme muset ještě pár let počkat.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    NASA / JPL


Další články v sekci