Obdivuhodný výkon: Drobní lejsci létají přes Saharu nepřetržitě 60 hodin

29.04.2016 - Stanislav Mihulka

Lejsci černohlaví nejsou příliš velcí, s přeletem Sahary si ale poradí velmi rázně


Reklama

Lejsci černohlaví (odborně Ficedula hypoleuca) nevypadají na první pohled nijak moc drsně. Jsou to drobní pěvci, o něco menší než vrabci, o váze 12 gramů, kteří hnízdí v listnatých i smíšených lesích, parcích nebo zahradách. Přesto dovedou podivuhodné věci.

Vědci nedávno pomocí ultralehkých sledovacích zařízení zjistili, že tito malí ptáci létají přes Saharu bez zastávky. To představuje 40 až 60 hodin letu v kuse.

TIP: Prach ze Sahary hnojí pralesy v Amazonii

Přes Saharu, největší poušť na světě, každoročně přelétává asi 2 miliardy tažných pěvců. Zatím je z velké části záhadou, jak to ti pěvci vlastně mohou dokázat. Lejsci to řeší extrémně dlouhým přeletem přes africkou poušť. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Biology Letters

  • Zdroj fotografií: Steve Garvie / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907