Objev v jantaru: Červené krvinky savce v třetihorním klíštěti

07.04.2017 - Stanislav Mihulka

Třetihorní klíště se nacucalo na opici a pak spadlo do pryskyřice. Dnes ho máme jako fosilii

Klíště z jantaru -<p>Miliony let staré klíště obsahuje cenné fosilní krvinky</p>
Klíště z jantaru -

Miliony let staré klíště obsahuje cenné fosilní krvinky


Reklama

Když je řeč o nálezech v jantaru, obvykle si představíme polapenou mušku, komára nebo třeba pero nějakého dinosaura. Paleontologové tam ale nedávno našli něco velmi zajímavého, co je nám hodně blízké.

Není to opička zalitá pryskyřicí, ale její parazit. V Dominikánské republice totiž objevili jantar z doby před 20 až 30 miliony let, který ukrýval nasáté klíště. Parazit podle všeho sál na opici, tedy na nějakém našem vzdáleném příbuzném. Na klíštěti jsou přesně takové stopy, jaké na klíšťatech zanechávají opice, když se navzájem čistí.

TIP: Dávný předek Černé smrti objeven v jantaru starém 20 milionů let

Nejlepší ovšem je, že vědci z klíštěte vytáhli úplně první zkamenělé červené krvinky savce, s nimiž jsme se kdy setkali. Tyto krvinky byly ještě navíc infikované prvoky klíštěnkami (Babesia), které jsou příbuzné původcům malárie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oregon State University

  • Zdroj fotografií: Oregon State UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907