Obměny dřevěné legendy: Matrjošky jdou taky s dobou

02.10.2021 - Vladimír Kouba a redakce Koření

Matrjošky patří k nejtypičtějším ruským suvenýrům. Na malovaných dřevěných panenkách jsou většinou vyobrazené růžolící mladé dívky v tradičních krojích, ale v průběhu pandemie koronaviru dostala dřevěná „skládačka“ velmi aktuální  podobu

<p>Matrjošky byly jako nástroj propagace využívány už za dob Sovětského svazu. Během pandemie koronaviru měly apelovat na zodpovědnost ruských občanů.</p>

Matrjošky byly jako nástroj propagace využívány už za dob Sovětského svazu. Během pandemie koronaviru měly apelovat na zodpovědnost ruských občanů.


Reklama

Matrjoškám se říká také bábušky a bez těchto dutých dřevěných panenek se v Rusku neobejde snad žádný obchod se suvenýry. Tradičně se na „víceúrovňových“ figurkách usmívá krojovaná vesnická dáma s červenými „jablíčky“ na tvářích. Ty ale v době, kdy vzduchem lítá nepřítel jménem koronavirus, zakrývá rouška.

Virus místo lidových motivů

Matrjošky ozvláštnila Tamara Koryjová z města Semenovo, která si dílnu musela otevřít u sebe doma. „Musíme se chránit před koronavirem a rouška nám v tom může výrazně pomoct. Proto tahle matrjoška nemá červené tvářičky, ale právě roušku,“ vysvětluje Tamara. 

Matrjošky z Tamařiny dílny jdou zkrátka s dobou. Na šátek, který těmhle dřevěným vesnickým krasavicím tradičně zakrývá vlasy, kreslí Tamara Koryjová místo ruských folklorních motivů mikroskopická schémata koronaviru. Zelené „breberky“, které mají jen v Rusku oficiálně na kontě přes 200 tisíc lidských životů, zdobí u některých matrjošek i samotnou roušku. 

Poslové veřejné osvěty

Stejně jako ostatní řezbáři a malíři si Tamara musela dílničku na výrobu ruských dřevěných suvenýrů otevřít dočasně doma. Továrna, v níž už řadu let pracuje, totiž kvůli preventivním opatřením musela zavřít a tamní umělci si povinně vzali dovolenou. 

Tamara přitom možná ani nečekala, že několik jejích matrjošek si objednají také úřady v Novgorodu, které s jejich pomocí hodlaly šířit mezi lidmi osvětu. Zejména na počátku pandemie bylo potřeba zdůraznit, že je nutné izolovat se v souladu s nařízeními a ve veřejné dopravě udržovat co největší vzdálenost od ostatních lidí. Matrjošky byly jedněmi z poslů, které měly tuto zprávu předat co nejširší veřejnosti. 

Vývoz zpátky do Japonska

Výroba panenky s dosud nevídanými motivy zabere asi týden. Vzory se nejprve nanášejí tužkou, teprve poté může přijít na řadu malování barvami. Na závěr je dřevěné ruské děvušky ještě potřeba nalakovat, aby novému majiteli dlouho vydržely. Zajímavá kresba se zalíbila nejen ruským patriotům, ale i kupcům v zahraničí, kteří si jedinečného provedení všimli na sociálních sítích a někdy se za Tamarou vydali i osobně. „Přišel sem za mnou jeden pán a zeptal se mě na cenu. Napsala jsem mu ji a on řekl: Dobrá, můžete mi zboží poslat do Japonska?“ usmívá se Tamara.

TIP: Šperkovnice z ruského Fedoskina: Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček

Pestře malované panenky k Rusku patří od nepaměti. Kořeny ale mají právě v Japonsku. Nápad do země přivezl bohatý ruský obchodník Savva Mamontov, který si na sklonku 19. století během cesty po zemi vycházejícího slunce všiml do sebe zapadající figurky fukurama, která zobrazuje plešaté buddhistické božstvo. Od té doby se matrjošky začaly ve velkém vyrábět i v Rusku a staly se jedním z jeho symbolů. 

Malá matrona nebo babička

Název matrjoška, doslova „malá matrona“, je zdrobnělina křestního jména „Matrjona“ nebo „Matrjoša“. Někde se matrjošky označují jako babušky, což znamená prostě „babička“. Matrjoška je často považována za symbol ženské stránky ruské kultury, je spojována s rodinou a plodností.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907