Obrnění glyptodonti byli podle fosilní DNA obrovskými pásovci

24.02.2016 - Stanislav Mihulka

Stačilo vytáhnout DNA z jejich fosilních pozůstatků a máme jasno


Reklama

Glyptodonti byli ohromní tvorové, kteří žili ještě před pár tisíci let na území dnešní Jižní Ameriky. Na pohled připomínali gigantické pásovce, s nimiž nebylo radno žertovat. Jak ukázal nový výzkum jejich DNA, zdání nás v tomto případě neklame.

Vědci si připravili molekulární návnady“ na základě sekvencí dnešních pásovců a s jejich pomocí lovilifosilní DNA glyptodontů ve fosilních zbytcích, které máme k dispozici. Nakonec byli úspěšní a povedlo se jim získat sekvenci DNA těchto vymřelých obrů.

Díky DNA glyptodontů teď víme, že to byli doopravdy pásovci. Předci glyptodontů byli středně velcí pásovci o váze kolem 80 kilogramů, kteří se najednou začali v průběhu evoluce zvětšovat. Největší glyptodonti vyrostli do hmotnosti kolem 2 tun.

Na sklonku doby ledové glyptodonti zmizeli. Velmi pravděpodobně to zavinili tehdejší lidé, které se právě v té době dostali do Jižní Ameriky. Glyptodonti nebyli zvyklí na přítomnost lovců a to se jim stalo osudným.

  • Zdroj textu:

    Current Biology

  • Zdroj fotografií: Pavel Říha / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907