Obrnění glyptodonti byli podle fosilní DNA obrovskými pásovci

24.02.2016 - Stanislav Mihulka

Stačilo vytáhnout DNA z jejich fosilních pozůstatků a máme jasno


Reklama

Glyptodonti byli ohromní tvorové, kteří žili ještě před pár tisíci let na území dnešní Jižní Ameriky. Na pohled připomínali gigantické pásovce, s nimiž nebylo radno žertovat. Jak ukázal nový výzkum jejich DNA, zdání nás v tomto případě neklame.

Vědci si připravili molekulární návnady“ na základě sekvencí dnešních pásovců a s jejich pomocí lovilifosilní DNA glyptodontů ve fosilních zbytcích, které máme k dispozici. Nakonec byli úspěšní a povedlo se jim získat sekvenci DNA těchto vymřelých obrů.

Díky DNA glyptodontů teď víme, že to byli doopravdy pásovci. Předci glyptodontů byli středně velcí pásovci o váze kolem 80 kilogramů, kteří se najednou začali v průběhu evoluce zvětšovat. Největší glyptodonti vyrostli do hmotnosti kolem 2 tun.

Na sklonku doby ledové glyptodonti zmizeli. Velmi pravděpodobně to zavinili tehdejší lidé, které se právě v té době dostali do Jižní Ameriky. Glyptodonti nebyli zvyklí na přítomnost lovců a to se jim stalo osudným.

  • Zdroj textu:

    Current Biology

  • Zdroj fotografií: Pavel Říha / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907