Obroučky za miliony: Gándhího brýle se vydražily za 7,6 milionu korun

29.11.2020 - Vilém Koubek

Brýle, které patřily Mahátmovi Gándhímu, se vydražily v přepočtu za 7,6 milionu korun


Reklama

Zřejmě nejslavnější „okuláry“ v dějinách objevil v obálce s každodenní poštou Andrew Stowe z britského aukčního domu East Bristol Auctions. Našel u nich i vzkaz: „Tyto brýle patřily Gándhímu, zavolejte mi.“ Když se pak Stowe s majitelem telefonicky spojil, jeho první věta zněla: „Jestli nemají žádnou cenu, klidně je vyhoďte.“

TIP: Nový aukční rekord: Nejdražší hodinky světa se prodaly za 270 milionů korun!

Unikátní artefakt nicméně hodnotu měl – jeden z předků anonymního majitele jej obdržel přímo od legendárního duchovního vůdce. Aukční dům proto odhadoval, že by dražba mohla vynést v přepočtu 440 tisíc korun. Konečná nabídka se však vyšplhala až k 7,6 milionu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907