Obyvatelstvo dávné Británie a Irska se hroutilo kvůli výkyvům klimatu

22.11.2017 - Stanislav Mihulka

Klima je věčný problém lidstva. Bojovali s ním už první zemědělci před tisícovkami let

Stonehenge - Slavné menhiry v britském Stonehenge vznikly v klimaticky příznivé době
Stonehenge - Slavné menhiry v britském Stonehenge vznikly v klimaticky příznivé době

Reklama

Populace lidí v Británii a Irsku prožily před tisíci lety sérii vzestupů a pádů. Vědci je doposud připisovali populačním cyklům, závislým na dostupnosti přírodních zdrojů. Podle nového výzkumu britských odborníků to ale bylo nejspíš jinak. Opakované hroucení populací v dávné zemědělské krajině mají podle všeho na svědomí výrazné změny klimatu v oblasti severního Atlantiku.

TIP: Pralesní zemědělství? Lidé možná farmařili v pralese už před 45 tisíci let

Detailní srovnání osídlení různých oblastí v průběhu historie ukázalo, že se populace tehdejších lidí hroutily v obdobích, kdy bylo v severním Atlantiku hodně bouří. Farmáři tehdy opouštěli pěstování pšenice a uchylovali se k ječmeni, který má sice nižší výnosy, ale vydrží drsnější podnebí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907