Ocas nově objeveného ankylosaura Stegourose připomíná válečný kyj Aztéků

03.12.2021 - Stanislav Mihulka

Nově objevený ankylosaurus Stegouros elengassen byl sice mírumilovným býložravcem, ke své obraně byl ale vybavený nadmíru dobře. Jeho ocas připomíná válečný kyj Aztéků

<p><strong><em>Stegouros elengassen</em></strong> se svým nebezpečným ocasem.</p>

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.


Reklama

Ankylosauři byli mohutně obrnění dinosauři z období křídy, kteří měli celé tělo, včetně očních víček, pokryté kostěnou „zbrojí“. Byli to býložravci vybavení vražednou zbraní, v podobě ocasu přetvořeného na nebezpečnou palici. S tímto ocasem mohli prudce švihat ze strany na stranu a drtit kosti svých protivníků, ať už vlastního druhu nebo dravců té doby.

Paleontologové nedávno objevili na nehostinném a promrzlém jihu Chile doposud neznámého ankylosaurida, kterého označili jako „velmi zvláštního“. Pojmenovali ho Stegouros elengassen a popsali ho podle dobře zachovalé kostry. Dotyčný stegouros zahynul u řeky a zřejmě ho rychle pohřbil písek, což přispělo k jeho kvalitní fosilizaci – paleontologové získali zhruba 80 % jeho kostry.

Výstřední ankylosaurus

Stegouros náleží k pozdním ankylosaurům – žil před 74,9 až 71,7 miliony let, tedy relativně blízko samotného konce období křídy i celých druhohor. Na rozdíl od jiných ankylosaurů v této části planety byl jen lehce obrněný a měl hlavu zakončenou úzkým a prohnutým zobákem, což není pro ankylosaury typické.

TIP: Zuul: Nový dinosaurus se jmenuje podle záporáka z Krotitelů duchů

Vědce zaujal především stegourův ocas, který vypadá spíš jako meč než jako kyj či palice. Jeho ocas byl opatřený dvěma řadami kostěných výrostků a připomíná slavný aztécký bojový kyj zvaný macuahuitl – plochou dřevěnou palici, lemovanou dvojitou řadou čepelí z obsidiánu, ostřejších než ocelové žiletky. Přestože stegourosův macuahuitl rozhodně nedosahoval takové ostrosti, nepochybně s ním mohl rozdávat skutečně devastující rány.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907