Zuul: Nový dinosaurus se jmenuje podle záporáka z Krotitelů duchů

13.05.2017 - Stanislav Mihulka

Ankylosaurus Zuul je rohatý skoro stejně jako polobůh ze známého blockbusteru

Zuul -<p>Nový rohatý ankylosaurus z Montany</p>
Zuul -

Nový rohatý ankylosaurus z Montany


Reklama

Každý, kdo viděl první díl Krotitelů duchů (v originále Ghostbusters), si jistě pamatuje nápadně rohatého Zuula, poloboha ve službách hlavních záporáka Gozera Ničitele. Právě Zuul ve filmu posedne Sigourney Weaverovou, ale nakonec všechno dobře dopadne.

V americké Montaně žil před 75 miliony let téměř třítunový a 6 metrů dlouhý ankylosaurus, tedy mohutně obrněný dinosaurus s nízkým plochým tělem a ocasem jako kyj. Svojí mnohonásobně rohatou hlavou připomíná právě Zuula a tak po něm dostal jméno.

Zuul crurivastatorbyl pro predátory jistě důstojným soupeřem a zvláště jeho otrněný ocas byl strašnou zbraní. Jinak byl zuul nebezpečný tak možná kapradinám a keřům, jimiž se živil.

TIP: Gualicho: Tunový dravý dinosaurus s ručkami jako lidské děcko

Fosilie zuula pochází z naleziště Judith River, kde byly tak příznivé podmínky pro fosilizaci, že se zachovaly i zbytky měkkých tkání. Jde o jednu z nejvíce kompletních fosilií ankylosaurů, kterou jsme kdy objevili.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Royal Ontario Museum

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907