Plast jsme vyrobili z fosilních paliv a nebylo by špatné to palivo zase z plastového odpadu získat zpátky
V oceánu je ohromné množství plastového odpadu. Pokud ho tam necháme, bude se rozkládat stovky let. Můžeme se snažit oceán vyčistit nebo třeba plast nějakým způsobem využít.
Čínští a američtí vědci navrhují, že bychom z plastu v oceánu mohli vyrábět palivo.Vycházejí z toho, že plasty jsou vlastně produkty z fosilních paliv.
TIP: Světový oceán je plný plastového odpadu. Pomohou plovoucí bariéry?
Badatelé se zaměřili na polyetylén, nejvíce vyráběný plast na světě, jehož roční produkce činí 100 milionů metrických tun. Podařilo se jim vyvinout metodu zpracování polyetylénu, při níž se dvěmi katalyzátory urychlují potřebné reakce a účinně rozkládají polyetylén na kapalná paliva a vosky, přičemž k tomu nepotřebují extrémní podmínky.
IFL Science, Science Advances
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)