Plast jsme vyrobili z fosilních paliv a nebylo by špatné to palivo zase z plastového odpadu získat zpátky
V oceánu je ohromné množství plastového odpadu. Pokud ho tam necháme, bude se rozkládat stovky let. Můžeme se snažit oceán vyčistit nebo třeba plast nějakým způsobem využít.
Čínští a američtí vědci navrhují, že bychom z plastu v oceánu mohli vyrábět palivo.Vycházejí z toho, že plasty jsou vlastně produkty z fosilních paliv.
TIP: Světový oceán je plný plastového odpadu. Pomohou plovoucí bariéry?
Badatelé se zaměřili na polyetylén, nejvíce vyráběný plast na světě, jehož roční produkce činí 100 milionů metrických tun. Podařilo se jim vyvinout metodu zpracování polyetylénu, při níž se dvěmi katalyzátory urychlují potřebné reakce a účinně rozkládají polyetylén na kapalná paliva a vosky, přičemž k tomu nepotřebují extrémní podmínky.
IFL Science, Science Advances
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)