Oceán vyplavuje na kalifornské pláže vzácné jedovaté hady

15.01.2016 - Martin Reichman

Oteplující se oceán vyplavuje na jihokalifornské pláže vzácné jedovaté hady. Naposled zde byli spatřeni před 30 lety


Reklama

Velmi neobvyklé nálezy hlásí zoologové z jižní Kaliforine – moře zde v posledních měsících vyplavilo několik jedovatých mořských hadů. Vodnáře dvoubarvého v těchto končinách přitom nikdo nespatřil již tři desítky let. Zoologové neobvyklý výskyt vodnářů připisují fenoménu El Niňo, který ohřívá vody Tichého oceánu. V důsledku El Niňa ubývá ve vodách jižního Pacifiku ryb a dravci se vydávají za potravou mnohem dále než dřív. Domovem vodnáře bývají tropické části Pacifiku a Indického oceánu, včetně pobřeží střední Ameriky, Havajských ostrovů, Japonska a východního pobřeží Afriky. 

Vodnář dvoubarvý se živí malými rybkami, které loví většinou u hladiny. Je sice prudce jedovatý, doposud ale nebyl popsán jediný útok vodnáře na člověka. Úřady přesto vydaly varování a radí lidem, aby se k hadům nepřibližovali.

Poslední výskyt vodnáře v oblasti severně od mexické Baja California byl podle zoologů zaznamenán v roce 1972. Jen za poslední měsíce evidují vědci výskyt šesti kusů tohoto jedovatého mořského plaza

Podle zoologů je zvláštní i chování hadů. Není totiž jasné, jakým způsobem a proč se objevují na plážích. Mořští hadi se na souši pohybují jen obtížně. Za nejpravděpodobnější příčinu vědci považují stres a neznámé prostředí. Svou roli také může hrát vyčerpání z dlouhé cesty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    coronado.ca.us

  • Zdroj fotografií: City of Coronado

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907