Oceán vyplavuje na kalifornské pláže vzácné jedovaté hady

15.01.2016 - Martin Reichman

Oteplující se oceán vyplavuje na jihokalifornské pláže vzácné jedovaté hady. Naposled zde byli spatřeni před 30 lety


Reklama

Velmi neobvyklé nálezy hlásí zoologové z jižní Kaliforine – moře zde v posledních měsících vyplavilo několik jedovatých mořských hadů. Vodnáře dvoubarvého v těchto končinách přitom nikdo nespatřil již tři desítky let. Zoologové neobvyklý výskyt vodnářů připisují fenoménu El Niňo, který ohřívá vody Tichého oceánu. V důsledku El Niňa ubývá ve vodách jižního Pacifiku ryb a dravci se vydávají za potravou mnohem dále než dřív. Domovem vodnáře bývají tropické části Pacifiku a Indického oceánu, včetně pobřeží střední Ameriky, Havajských ostrovů, Japonska a východního pobřeží Afriky. 

Vodnář dvoubarvý se živí malými rybkami, které loví většinou u hladiny. Je sice prudce jedovatý, doposud ale nebyl popsán jediný útok vodnáře na člověka. Úřady přesto vydaly varování a radí lidem, aby se k hadům nepřibližovali.

Poslední výskyt vodnáře v oblasti severně od mexické Baja California byl podle zoologů zaznamenán v roce 1972. Jen za poslední měsíce evidují vědci výskyt šesti kusů tohoto jedovatého mořského plaza

Podle zoologů je zvláštní i chování hadů. Není totiž jasné, jakým způsobem a proč se objevují na plážích. Mořští hadi se na souši pohybují jen obtížně. Za nejpravděpodobnější příčinu vědci považují stres a neznámé prostředí. Svou roli také může hrát vyčerpání z dlouhé cesty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    coronado.ca.us

  • Zdroj fotografií: City of Coronado

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907