Ochranáři drsně proti kaprům v Austrálii: Vypustí na ně zabijácký virus

14.01.2016 - Stanislav Mihulka

V Austrálii použijí biologickou zbraň hromadného ničení. Invazní kapři se mají na co těšit


Reklama

Austrálie má s nepůvodními druhy hrozné zkušenosti. Patří mezi ně i nám důvěrně známý kapr obecný. Kapři se v Austrálii příšerně rozmnožili a likvidují zdejší vody. Potlačují růst místních vodních rostlin a ohrožují původní australské druhy ryb. V některých místech prý kapři tvoří 80 procent veškeré hmoty ryb.

Tváří v tvář kapří přesile vytvořili australští ochránci přírody nečekané spojenectví s rybáři a společně volají po nasazení děsivé biologické zbraně hromadného ničení. Chtějí, aby jim australské úřady povolily použít kapří herpetický virus.

Tento virus je vysoce specifický a napadá pouze kapry obecné. Když se kapr tímto virem nakazí, tak je asi týden infekční a během té doby šíří nákazu na další kapry. Po týdnu se na nemocném kaprovi projeví příznaky infekce a kapr do 24 hodin zemře.

Zní to jako dobrý plán, ale v Austrálii jsou ostražití. I s biologickým bojem proti vetřelcům mají totiž velmi špatné zkušenosti. Australská organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation proto strávila posledních 8 let testováním tohoto viru na všech možných živočiších, od ryb, přes obojživelníky, až po ptáky. Nakonec dospěli k závěru, že je to bezpečné a kapří herpetický virus dostal v Austrálii zelenou.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Leonard G. / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hans Christian Andersen proslul jako autor dětských pohádek, sám ale trpěl nejrůznějšími fóbiemi.

Historie
Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907