Očkování proti lidskému papilomaviru dramaticky omezuje rakovinu děložního krčku

31.08.2016 - Stanislav Mihulka

Funguje to! HPV vakcíny zachránily mnoho životů a snížily počet nových případů rakoviny děložního krčku na polovinu za pouhých deset let


Reklama

Rakovinu děložního krčku, a spolu s ní i některé typy rakoviny krku a úst, vyvolává lidský papilomavirus (HPV). Existuje přes 100 typů tohoto viru, 13 z nich představuje riziko pro vznik rakoviny.

Infekce viry HPV se přenáší hlavně sexuálně. A může zabíjet. Rakovina děložního krčku jen v roce 2012 ve světě zabila téměř 300 tisíc žen.

Od roku 2006 je ale k dispozici vakcína proti některým typům HPV. Je dostupná ve 132 zemích světa. Za tu dobu bylo aplikováno více než 208 milionů dávek vakcíny.

Zlikviduje vakcína HPV viry?

Za pouhých 10 let od začátku očkování touto vakcínou v některých oblastech poklesl výskyt infekcí virů HPV o více než 90 procent. V podobné míře poklesl výskyt abnormalit na děložním krčku a genitálních bradavic.

TIP: Spála se vrací: Postrach dětí minulých století je opět na vzestupu

Nejvýznamnější je, že počet nových případů vražedné rakoviny děložního krčku poklesl na polovinu. Vzhledem k tomu, že HPV viry infikují pouze lidi, mohly by tímto tempem do poloviny století kompletně vymizet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, BBC

  • Zdroj fotografií: University of Texas

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907